Zlecenia budowlane Śląskie

ZNALEZIONO 101 OGŁOSZEŃ

Lista aktualnych zleceń budowlanych w województwie Śląskim.

Numer Przedmiot Województwo Dodano
28149808 Zlecę układanie płytek ceramicznych na podłodze hali produkcyjnej Śląskie 2024-11-07
28149694 Zlecę naprawę i hydroizolację tarasu- Dąbrowa Górnicza Śląskie 2024-11-07
28145434 Poszukuję pracownika lub kilku albo ekipę budowlaną do prac zbrojarskich, dekarskich, murarskich, ciesielskich Śląskie 2024-11-06
28142052 Poszukuję murarza oraz pomocnika do budowy 5 domków z garażem Śląskie 2024-11-06
28142021 Poszukuję murarzy, stolarzy budowlanych, dekarzy Śląskie 2024-11-06
28141390 Poszukujemy cieśli szalunkowych, pomocników Śląskie 2024-11-06
28141158 Usługa zduna do pieca kaflowego Śląskie 2024-11-06
Buduj potencjał firmy dzięki sprawdzonym ogłoszeniom.
Zarejestruj się bezpłatnie i sprawdź pozostałe oferty.
28141105 Firma zatrudni zbrojarzy Śląskie 2024-11-06
28140832 Zlecę remont klatki schodowej Śląskie 2024-11-06
28137828 Zlecę położenie kostki Śląskie 2024-11-05
28136456 Poszukuję brukarza Śląskie 2024-11-05
28134380 Zlecę wykonanie żelbetowej płyty fundamentowej Śląskie 2024-11-05
28133313 Poszukuję do pracy murarzy i zbrojarzy Śląskie 2024-11-05
28132405 Zlecę wykonanie nawierzchni z kostki brukowej Śląskie 2024-11-05
28131783 Zlecę roboty brukarskie, wykonanie chodnika Śląskie 2024-11-05
28125407 Poszukujemy zbrojarzy, cieśli do pracy przy projekcie w Tychach Śląskie 2024-11-04
28124619 Wykonanie kompleksowego remontu dachu Śląskie 2024-11-04
28124773 Poszukujemy pracownika ogólnobudowlanego - płytkarz, gipsiarz lub montażysta okien i drzwi Śląskie 2024-11-04
28123920 Szukam glazurnika na okres 2-3 tygodni Śląskie 2024-11-04
28123658 Zlecę wykonanie dachu i ocieplenie budynku Śląskie 2024-11-04

Zmień ustawienia wyszukiwarki

Strefa wiedzy


Województwo śląskie - ogólne informacje

Województwo śląskie położone jest na obszarze Niziny Śląskiej, Wyżyny Śląsko-Krakowskiej, Kotliny Oświęcimskiej, Pogórza Zachodniobeskidzkiego i Beskidów Zachodnich. Zajmuje obszar 12 333,09 km2, co oznacza, ze jest jedną z mniejszych jednostek w Polsce. Jednocześnie charakteryzuje się ponadprzeciętną gęstością zaludnienia. Zgodnie z danymi z końca 2021 roku teren województwa zamieszkuje ponad 4,5 miliona osób. Stolicą administracyjną, gospodarczą i kulturalną są Katowice. Warto odnotować, że województwo śląskie jest wysoce zurbanizowane, o czym świadczy większa liczba miast na prawach powiatu niż powiatów. Do największych miast należą: Częstochowa, Sosnowiec, Gliwice i Zabrze. Przez tereny województwa przebiegają liczne trasy o znaczeniu europejskim. Wśród głównych szlaków warto wymienić:

  • autostradę A1,
  • autostradę A4,
  • drogę ekspresową S1,
  • drogę ekspresową S52,
  • drogę ekspresową S86.

Nieopodal Katowic znajduje się międzynarodowy port lotniczy Katowice-Pyrzowice o przepustowości 5,5 miliona pasażerów. Śląsk jest regionem o wyjątkowych walorach kulturalnych. Format sztuki jest tu efektem ścierania się różnych wpływów: polskich, niemiecki, czeskich, żydowskich. Na obszarze jednostki znajdują się ciekawe atrakcje turystyczne, w tym między innymi Beskid Śląski czy Pustynia Błędowska. To szczególnie intrygująca przestrzeń dla inwestorów poszukujących nowych zleceń dla firmy. Województwo od lat otrzymuje rekordowo wysokie fundusze na rozwój, z tego powodu nie dziwi duża liczba zamówień z sekcji przetargi śląskie i zlecenia śląskie. Odnosi się to do wszystkich rodzajów zadań – od dużych, partnerskich projektów infrastrukturalnych, przez szkolenia zawodowe, aż na dostawach sprzętu medycznego kończąc.

Województwo śląskie – gospodarka

Województwo śląskie – gospodarka Gospodarka województwa śląskiego ukierunkowana jest na usługi i przemysł. Aktualnie struktura rodzajowa przedstawia się następująco:

  • Usługi – 63% PKB,
  • Przemysł – 34% PKB,
  • Rolnictwo – 3% PKB.

Zwraca uwagę najniższy w całej Polsce udział rolnictwa w wytworzonym PKB. Z jednej strony jest to efekt mniej żyznych gleb, z drugiej bogatej i różnorodnej bazy surowcowej. Cechą charakterystyczną jest przewaga przemysłu ciężkiego, w tym opartego na złożach węgla kamiennego. Jeszcze do niedawna w górnictwie pracowało ponad 30% osób zatrudnionych w przemyśle. Zmiany klimatyczne i międzynarodowe porozumienia wymusiły jednak konieczność modernizacji, na którą przeznaczono duże dotacje kończące się postępowaniami z sekcji przetargi śląskie. Obecnie Śląsk słynie z produkcji artykułów spożywczych i napojów, maszyn i urządzeń, wyrobów z metali czy tworzyw sztucznych. Największe zagęszczenie zakładów przemysłowych znajduję się w dwóch okręgach – górnośląskim i rybnickim.

Śląskie jest obszarem, w którym nadal istnieje konieczność modernizacji w stronę gospodarki zrównoważonej. Wpływa to na preferencyjne traktowanie inwestycji w rozdysponowaniu środków pochodzących z Unii Europejskiej. W perspektywie finansowej 2014-2020 województwo śląskie dostało największe zasoby – 3,5 miliardów euro. Było to nawet więcej niż dużo większe województwa małopolskie czy wielkopolskie. Również w nowej perspektywie Śląsk będzie traktowany priorytetowo. Uzyska najwięcej środków w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego oraz Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Dzięki temu ponownie omawiane województwo będzie jednym z liderów przemian w nadchodzących latach w Polsce. Wszystko to przełoży się na dużą liczbę wszczynanych postępowań z sekcji przetargi publiczne śląskie.

Możliwości pozyskiwania klientów – zlecenia budowlane śląskie

Prowadzenie firmy wiąże się z wieloma wyzwaniami różnej natury. Żeby sprostać wszystkim okolicznościom jakie przygotowuje dla nas rynek, niezbędne jest zapewnienie sobie dopływu zleceń. Dzięki niemu będziemy w stanie zapłacić faktury za dostawy, uregulować rachunki za prąd i ogrzewanie, przelać wynagrodzenia dla pracowników i wiele innych. Jak jednak dojść do punktu, w którym chętnych na nasze dostawy, usługi czy roboty budowlane będzie wystarczająco dużo?

Sposobów na pozyskiwanie zleceń wymyślono całkiem sporo. Część z nich można z powodzeniem zaadaptować w każdej branży, inne są efektywne tylko w danym otoczeniu. Żeby skutecznie starać się o kolejne umowy, trzeba opracować strategiczny plan działania. W nim powinniśmy rozważyć rentowność każdego działania i tak dostosować swoją strukturę, żeby zapewniała maksymalne przychody przy danych nakładach. Do głównych sposobów na pozyskanie klientów należą:

  • Własne kontakty i polecenia.
  • Zespół doświadczonych sprzedawców.
  • Marketing internetowy.
  • Systemy lojalnościowe.
  • Cross-selling i up-selling.
  • Targi sektorowe.
  • Zamówienia z sekcji przetargi śląskie i zlecenia śląskie.

Każdy ma jakąś rodzinę, znajomych, przyjaciół. Najbliższe otoczenie przedsiębiorcy może być i zazwyczaj jest jego pierwszym klientem. Decydującym czynnikiem jest tu zaufanie oraz zaproponowane rabaty. Taki inwestor jest idealny dla początkującej firmy. Pozwoli przyuczyć się do fachu, wybaczy małe niedociągnięcia, zgodzi się na wcześniejszą zapłatę. Jeśli swoje działania wykonasz z należytą starannością, możesz także liczyć na polecenia. Z czasem system rekomendacji może stanowić kluczową ścieżkę rozwoju firmy. Warto go też połączyć z innymi pomysłami na zdobywanie klientów. Przykładowo dużą skutecznością cieszą się polecenia od zadowolonych inwestorów, u których zrealizowano projekty pozyskane z rynku zamówień publicznych w ramach sekcji przetargi śląskie lub innej.

Jednym ze skuteczniejszych sposobów na rozwój marki jest współpraca z zespołem fachowców od podpisywania umów. Tego typu osoby uwielbiają pracę w terenie. Nie boją się wejść do nowego miejsca i przeprowadzić prezentację dla kilkunastu potencjalnych klientów. Skupiają się na działaniu i wynikach. Dobrze znają psychologię sprzedaży i komunikację opartą na języku korzyści. Zespół handlowców, podobnie jak zamówienia z sekcji zlecenia budowlane Katowice, potrafi wznieść sprzedaż firmy na inny poziom. Żeby jednak do tego doszło, muszą być spełnione dwa podstawowe warunki:

  • Nasz produkt lub usługa muszą nadawać się do sprzedaży bezpośredniej.
  • Przedstawiciele będą osobami godnymi zaufania.

Warto zdać sobie sprawę, że sprzedaż unikalnych technologii lub usług kosmetycznych, nie będzie skuteczna w kanale B2B. Jest jednak cała gama produktów czy robót budowlanych, które są skutecznie oferowane każdego dnia. Tu fundamentem sukcesu firmy będzie nie tylko dobrze skomponowana oferta, ale także zabezpieczenie się na wypadek zakończenia współpracy przez handlowca (np. podpisanie umów lojalnościowych) oraz wartościowe szkolenia przygotowujące do pracy.

Uniwersalną metodą pozyskiwania zleceń jest rozwinięty marketing internetowy. W zależności od produktu oraz posiadanych zasobów finansowych, technicznych i ludzkich możemy zastosować:

  • Inbound Marketing.
  • Outbound Marketing.

Pierwsza ze wskazanych strategii skupia się na działaniach przychodzących. W tym modelu to klient powinien sam odnaleźć przekaz lub frazę, na której nam zależy. Inbound Marketing to sztuka odnajdywania się w internecie. Dodajmy sztuka niełatwa i długoterminowa, szczególnie gdy działamy na konkurencyjnym rynku. Poprawnie skonstruowany marketing przychodzący opiera się na trzech fundamentach:

  • Content marketing (unikalne treści, które nie tylko dają wiedzę, ale też sprzedają).
  • SEO (pozycjonowanie na oczekiwane frazy, np. zlecenia budowlane Katowice lub zlecenia budowlane śląskie).
  • Social media.

Outbound Marketing działa w inny sposób. W tym modelu przedsiębiorca sam wychodzi z inicjatywą do klienta. Może to tego celu używać media własne, takie jak e-sklep z uruchomionym chatem czy aplikację mobilną. Innym pomysłem jest wykorzystanie mediów płatnych, czyli między innymi:

  • Reklam banerowych.
  • Reklam w wynikach wyszukiwania.
  • Porównywarek.
  • Marketplace.
  • SMS i e-mail.
  • Mediów społecznościowych (Facebook, Tik-Tok, Instagram, Twitter).

Dobrze wypozycjonowana strona i skuteczne działania wychodzące mogą przynieść firmie wiele zleceń. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że taki sukces sporo kosztuje.

Popularnie stosowaną praktyką, szczególnie gdy mówimy o dużym przedsiębiorcach, jest stosowanie programów lojalnościowych. Mają one na celu utrzymać poziom zaangażowania konsumenta i pracować nad zwiększeniem wartości koszyka zakupowego. Do realizacji tego zamierzenia wykorzystuje się działania marketingowe oparte na nagradzaniu osób, które przynoszą firmie największe zyski. To klasyczna strategia typu win-win. Z jednej strony wygrywa klient, który przykładowo zbierając punkty na kartę, może je potem wymienić na wartościowe nagrody. To pobudza go do zwiększenia koszyka zakupowego, na czym zyskuje firma. Programy lojalnościowe to świetny marketingowy pomysł dla większych marek, które mają już ugruntowaną pozycję na rynku.

Inną drogą dla tego typu działalności gospodarczej jest użycie cross-sellingu. Na czym on polega? Mówiąc najogólniej na sprzedaży usług lub produktów komplementarnych. Przykładem tego typu zabiegu może być oferowanie w jednym miejscu uzyskania kredytu hipotecznego i ubezpieczenia mieszkania, stanowiącego przedmiot zobowiązania finansowego. Zwiększenie asortymentu to szansa na dodatkowe dochody, a także zapewnienie klientowi kompleksowej obsługi. Nieco inaczej działa up-selling. W tym wypadku klient nie otrzymuje możliwości zakupu dodatkowego produktu lub usługi, ale opcję przejścia na wyższy pakiet np. z większą sumą ubezpieczeniową.

Strategią dobrą dla dużych graczy, jak i początkujących właścicieli jest uczestnictwo w targach branżowych. Podczas tego typu wydarzenia przedsiębiorcy prezentują swoją firmę, zdobywają nowych kontrahentów i dostawców, niejednokrotnie uzyskują też wsparcie sponsora. Aby targi okazały się skuteczne, warto się do nich odpowiednio przygotować. Szczegółowy plan działań powinien obejmować:

  • Wybór odpowiedniego wydarzenia.
  • Wyznaczenie celów strategicznych.
  • Ustalenie budżetu.
  • Zorganizowanie stoiska targowego.
  • Opracowanie materiałów promocyjnych.

Każdy przedsiębiorca może także zacząć startować w postępowaniach z rynku zamówień publicznych. To bardzo duży rynek, na którym każdego dnia pojawiają się setki zleceń wszczynanych przez jednostki samorządu terytorialnego i inne podmioty zobligowane do stosowania zasad Pzp. Sposób wyboru wykonawcy nie jest w tym wypadku jednorodny. Zamawiający mogą użyć różne tryby postępowań, w tym między innymi przetargi publiczne. Śląskie jest jednym obszarów o najwyższej liczbie uruchamianych postępowań. Gdzie można je znaleźć? Najszybszą drogą są bazy przetargów, w których wszystkie rekordy podzielone są na sekcje (np. zlecenia śląskie czy przetargi śląskie), o czym szerzej piszemy w punkcie ‘gdzie szukać’.

Przetargi publiczne śląskie – statystyki

W 2021 roku w serwisie oferent.com.pl pojawiły się 751 104 ogłoszenia. Ponad 120 tysięcy postępowań (około 16%) dotyczyło zadań zlokalizowanych w województwie śląskim. W porównaniu z rokiem 2020 było ich o blisko 5000 mniej. Rozkład według typu zamówienia przedstawia się następująco:

  • 36,29% stanowiły usługi
  • 48,25% stanowiły dostawy
  • 15,46% stanowiły zlecenia budowlane (śląskie).

Istotnym kryterium rozróżnienia ogłoszeń jest także kategoria, w ramach których się pojawiały. Spośród 120 049 postępowań aż 98 166 to zamówienia z sekcji przetargi śląskie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także zlecenia, w tym budowlane (2150). Pozostałe rekordy stanowiły inwestycje i sprzedaże.

Tradycyjnie najwięcej zadań czekało na wykonawców w stolicy regionu, gdzie w 2021 roku wszczęto 22 597 zamówienia publiczne. Około 10,8% tej liczby stanowiły postępowania z sekcji przetargi budowlane Katowice i zlecenia budowlane Katowice. Oznacza to, że każdego dnia pojawiało się siedem nowych ogłoszeń dla wykonawców specjalizujących się w robotach budowlanych w samych tylko Katowicach! Potencjał do rozwoju działalności gospodarczej jest więc olbrzymi!

Przetargi śląskie – przykładowe realizacje

Zadania z sekcji przetargi publiczne śląskie mogą przybierać różną formę. To dobra wiadomość dla potencjalnych wykonawców, którzy mogą na rynku zamówień publicznych znaleźć opcję na wykonanie usług, robót budowlanych i dostaw. Poniżej prezentujemy kilka ważnych realizacji, które w ostatnich latach znacząco przełożyły się na wzrost konkurencyjności regionu.

  • „Rozbudowa Drogi Krajowej Nr 81 od węzła autostrady A4 z DK86 do budowanego węzła z ul. Armii Krajowej – Etap I” – projekt o wartości 303 150 933,64 złotych pozwolił na rozwój kilku firmom, w tym realizującym roboty budowlane, usługi cateringowe czy zapewniające obsługę prawną.
  • „Katowicki System Zintegrowanych Węzłów Przesiadkowych – Węzeł „Sądowa" – warte 65 821 131,33 zł zadanie ujawnione cztery lata temu w bazie oferet.com.pl w sekcji przetargi budowlane Katowice i przetargi śląskie, podzielono na kilka mniejszych postępowań. W ramach inwestycji powstały między innymi: ciągi piesze i rowerowe, strefy obsługi podróżnych, urządzenia małej architektury, elementy dekoracyjne, parking naziemny, zadaszone perony przystankowe.
  • „Zakup nowoczesnego taboru autobusowego z napędem ekologicznym na potrzeby rozwoju transportu publicznego w podregionie tyskim” to kolejny projekt, który pozwolił na zwiększenie dochodów firmie realizującej dostawy. Pośrednio przyczynił się także do wzmocnienia pozycji konkurencyjnej podmiotom przygotowującym różnorodne podzespoły (uszczelki, fotele, kasowniki itd.)
  • Również na dużą skalę zaprojektowano inwestycję pn. „Uporządkowanie gospodarki ściekowej na terenie aglomeracji Wodzisław Śląski”. Warte 108 299 352,41 złotych przedsięwzięcie dotyczyło modernizacji oczyszczalni ścieków Karkoszka II, budowy 75,9 km kanalizacji sanitarnej i przebudowy ok. 20,0 km sieci wodociągowej.
  • Swoje szanse na realizacje z sekcji przetargi śląskie mają też firmy szkoleniowe. Przykładem jest projekt „Szkolenie i doskonalenie zawodowe kadr systemu wspierania rodziny i pieczy zastępczej”. W jego ramach przeprowadzono szkolenia z zakresu budowania lokalnego systemu wspierania rodziny i pieczy zastępczej oraz pozyskiwania środków na ten cel, stosowania prawa, a także szkoleń dedykowanych kadrze zarządzającej, osobom bezpośrednio pracującym z dziećmi i rodzinami, organom kontrolnym wojewody, służbom współpracującym i tworzącym system wspierania rodziny i pieczy zastępczej oraz adopcji.
  • Ciekawym przykładem projektu z sekcji zlecenia budowlane Katowice była Kompleksowa termomodernizacja budynków użyteczności publicznej w stolicy regionu.

Przetargi śląskie – gdzie szukać?

Każdy doświadczony pracownik działu zamówień publicznych powie, że ręczne wyszukiwanie poszczególnych ogłoszeń mija się z celem. Dlaczego? Przede wszystkim tego typu inicjatywa obarczona jest ryzykiem przeoczenia kluczowych dla rozwoju firmy zamówień. A duży projekt z sekcji przetargi budowlane Katowice lub przetargi publiczne śląskie potrafi zapewnić pracę dla firmy na cały rok! Problem z poszukiwaniem postępowań wynika z przepisów prawa. Zgodnie z obowiązującymi regulacjami, nie ma jednej, centralnej, bezpłatnej bazy wszystkich przetargów, zleceń i inwestycji. Każdy zamawiający musi opublikować ogłoszenie na swojej stronie www. Może to także uczynić na jednej z dedykowanych platform ale jednocześnie nie ma takiego obowiązku. Nawet w przypadku postępowań o wartości przekraczającej progi unijne wystarczy, że będzie dysponował własną platformą do szyfrowania i składania ofert elektronicznych. Jak łatwo się domyślić, codzienne przeglądanie całego zasobu internetu zajęłoby dużo czasu i z pewnością prędzej czy później zakończyłoby się przeoczeniem jakiegoś zamówienia.

Alternatywą jest gotowa baza dostępna pod adresem oferent.com.pl. To w pełni zautomatyzowane narzędzie, które każdego dnia ściąga ogłoszenia z kilku tysięcy stron. W dalszym kroku są one odpowiednio filtrowane, dzięki czemu użytkownik może w prosty sposób znaleźć dokładnie takie postępowania, jakich szuka. Przykładowo wystarczy zaznaczyć opcję przetargi budowlane Katowice lub przetargi śląskie, żeby szybko ograniczyć pole wyboru i skupić się na najbardziej pożądanych projektach. Korzystanie z oferent.com.pl to:

  • Bezpieczeństwo – nie ominie nas żadne postępowanie.
  • Efektywność – wyszukiwanie przetargów może trwać kilka minut.
  • Wygoda – do ogłoszeń podłączone są wszystkie dokumenty postępowania

Jeśli szukamy zlecenia budowlane (Katowice, Zabrze, Sosnowiec czy inne miasto) zakup pakietu oferent.com.pl okaże się dobrym pomysłem.

Przetargi i zlecenia budowlane śląskie – podstawowe informacje dla początkujących

Jak wspomnieliśmy wcześniej, dróg na zdobycie zleceń jest dużo. Rynek zamówień publicznych jest wartościową opcją przede wszystkim z uwagi na swoją uniwersalność, rozmiar i powtarzalność. Dostępnych ogłoszeń jest tak wiele, że z pewnością każdy podmiot znajdzie tu swoją niszę. Żeby jednak zaistnieć i podpisać umowę, trzeba trzymać się wytycznych zapisanych w ustawie Pzp. Pierwsze ogłoszenia mogą wydawać się trudne. Trzeba zapoznać się z takimi pojęciami jak: wadium, zabezpieczenie należytego wykonania umowy, konsorcjum, omyłka pisarska, podwykonawca, progi unijne, rażąco niska cena, specyfikacja warunków zamówienia i innymi. Ważne jest także przygotowanie dokumentów, które najczęściej wymagane są w przetargach jako środki dowodowe: zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Urzędu Skarbowego, pełnomocnictwo czy referencje.

Tak przygotowani możemy bezpiecznie rozpocząć zapoznawanie się z wymaganiami zamawiającego. Całą procedurę składania oferty na zadanie z sekcji przetargi budowlane Katowice lub innej szczegółowo omawiamy tu. Poniżej zamieszczamy wykaz kluczowych kroków, których nie powinniśmy omijać, aby nasza propozycja spotkała się z uznaniem zamawiającego:

  • Etap pierwszy – analiza dostępnych możliwości i wybór interesującego nas zamówienia.
  • Etap drugi – zapoznanie się z dokumentacją konkursową.
  • Etap trzeci – przygotowanie kosztorysu i załączników do oferty.
  • Etap czwarty – gdy jest to koniecznie, powinniśmy wnieść zabezpieczenie wadialne w jednej z akceptowalnych form (pieniężna, gwarancje bankowe, poręczenia).
  • Etap piąty – podpisanie propozycji zgodnie z wymowami postawionymi w SWZ.
  • Etap szósty – zaszyfrowanie dokumentów.
  • Etap siódmy – wysyłka przed upływem terminu na składanie ofert.

Zachowanie tej struktury jest gwarantem poprawnego złożenia oferty. To oczywiście nie oznacza, że pozyskamy nowego klienta. Postępowanie wygrywa ta firma, która zaproponuje najlepsze warunki wykonania (biorąc pod uwagę wszystkie kryteria wyboru). Najczęściej pod uwagę bierze się takie zmienne jak: cena, gwarancje, czas realizacji czy zastosowana technologia.

Nieco inaczej przebiega proces ofertowania na zadania z sekcji zlecenia śląskie. W tym wypadku nie jesteśmy zobligowani do stosowania przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych. Sam proces negocjacji i zgłaszania propozycji przybiera formę czysto handlową. Tu działa prosta zasada - im nasza propozycja bardziej spodoba się inwestorowi, tym mamy większą szansę na pozyskanie zlecenia.

Zlecenia śląskie – szanse i zagrożenia

Rynek zamówień publicznych jest przestrzenią stabilną. Liczba publikowanych i realizowanych zamówień rośnie z każdym rokiem, co zapewnia pracę dla jeszcze większej liczby firm z sektora MSP. Dodatkowo dokonywane są aktualizacje regulacji, które mają za zadanie wzmocnić konkurencyjność polskich firm. Przykładem może być tu konieczność rozważenia podziału zamówienia, w wyniku którego jeden duży projekt może realizować kilku mniejszych wykonawców. Według danych serwisu mapadotacji.pl, na którym publikowane są wyłącznie wybrane projekty kończące się przetargami, na koniec 2021 roku w województwie śląskim zrealizowano ponad 27 950 projektów! Liczba prezentowanych postępowań z sekcji zlecenia budowlane śląskie lub przetargi budowlane Katowice zależy jednak od kilku czynników. Częstotliwość publikacji przetargów jest większa, gdy na rynku dostępne są szanse na pozyskanie dotacji. W 2022 roku rusza nowa perspektywa finansowa funduszy europejskich, która zapewnia stały dopływ środków na wparcie szeregu priorytetów inwestycyjnych, w tym tych powiązanych z zadaniami z sekcji zlecenia budowlane Katowice. Swoje szanse na pozyskanie umów będą miały firmy, specjalizujące się w realizacji projektów związanych z:

  • Aktywizacją zawodową niewykorzystanych zasobów pracy.
  • Zmniejszeniem emisyjności sektora publicznego, mieszkaniowego i przemysłowego.
  • Wzmocnieniem działań w zakresie dostosowania do zmian klimatu.
  • Zapobieganiem powstawania odpadów.
  • Rozwojem sieci regionalnych tras rowerowych.

To tylko wybrane z szans, jakie zostały ujęte w programie Fundusze Europejskie dla Śląska. Jeszcze więcej możliwości dają konkursy w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

Inną dobrą informacją dla wykonawców jest działanie Rządowego Funduszu Polski Ład. Pierwszy nabór zakończył się upublicznieniem tysięcy postępowań. Jednostki z województwa śląskiego otrzymały 2 138 844 108,06 zł bezzwrotnego dofinansowania. Możliwości na wykonanie zadań z sekcji zlecenia budowlane Katowice lub zlecenia śląskie zatem nie brakuje. Już niebawem planowane są kolejne nabory!