INWESTYCJE

ZNALEZIONO 8397 INWESTYCJI

Najnowsze inwestycje

Numer Przedmiot Województwo Dodano
27026138 INWESTYCJA PLANOWANA Świadczenie usług pocztowych w obrocie krajowym i zagranicznym w zakresie przyjmowania, przemieszczania i doręczania do adresatów przesyłek pocztowych i paczek oraz zwrotu przesyłek niedoręczonych Świętokrzyskie 2024-04-26
27026137 INWESTYCJA PLANOWANA Zakup i dostarczanie rękawic ochronnych jedn. użytku Śląskie 2024-04-26
27026136 INWESTYCJA PLANOWANA Świadczenie na rzecz Zamawiającego przez Wykonawcę opieki serwisowej dla funkcjonującej infrastruktury informatycznej, infrastruktury telefonicznej, systemu telewizji dozorowej i systemów dostępu Pomorskie 2024-04-26
27026135 INWESTYCJA PLANOWANA Transport zwłok Śląskie 2024-04-26
27026134 INWESTYCJA PLANOWANA Serwis rezonansu magnetycznego Śląskie 2024-04-26
27026133 INWESTYCJA PLANOWANA Budowa żłobka modułowego Pomorskie 2024-04-26
27026132 INWESTYCJA PLANOWANA Sukcesywna dostawa ekogroszku Śląskie 2024-04-26
27026131 INWESTYCJA PLANOWANA Rozbudowa i przebudowa drogi powiatowej Świętokrzyskie 2024-04-26
27026129 INWESTYCJA PLANOWANA Rewitalizacja zbiornika rekreacyjno-p.poż Świętokrzyskie 2024-04-26
27026130 INWESTYCJA PLANOWANA Odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych Śląskie 2024-04-26
27026127 INWESTYCJA PLANOWANA Rozbudowa drogi Świętokrzyskie 2024-04-26
27026128 INWESTYCJA PLANOWANA Zaciągnięcie kredytu długoterminowego na pokrycie planowanego deficytu oraz spłatę zobowiązań wynikających z rozliczeń kredytów i pożyczek zaciągniętych w latach ubiegłych Pomorskie 2024-04-26
27026126 INWESTYCJA PLANOWANA Kompleksowe usługi pralnicze Śląskie 2024-04-26
27026125 INWESTYCJA PLANOWANA Zakup i dostarczanie wyrobów medycznych - 48 Pakietów Śląskie 2024-04-26
27026124 INWESTYCJA PLANOWANA ,,Dowóz niepełnosprawnych dzieci wraz z zapewnieniem opieki do placówek oświatowych i z powrotem w roku szkolnym 2024/2025." Śląskie 2024-04-26
27026122 INWESTYCJA PLANOWANA Zimowe utrzymanie dróg powiatowych Śląskie 2024-04-26
27026123 INWESTYCJA PLANOWANA Termomodernizacja Szkoły Podstawowej w Rakowcu Pomorskie 2024-04-26
27026121 INWESTYCJA PLANOWANA Zakup i dostarczanie artykułów biurowych Śląskie 2024-04-26
27026120 INWESTYCJA PLANOWANA Dostawa energii elektrycznej Pomorskie 2024-04-26
27026119 INWESTYCJA PLANOWANA Odbiór odpadów komunalnych Pomorskie 2024-04-26

Zmień ustawienia wyszukiwarki

Strefa wiedzy


Co to jest inwestycja w rozumieniu rynku zamówień publicznych?

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się nierozerwalnie z licznymi wyzwaniami - zarówno finansowymi, jak i organizacyjnymi czy prawnymi. Z jednej strony należy zadbać o odpowiedni marketing, aby liczba zleceń nigdy się nie kończyła. Z drugiej strony równie ważne jest dbanie o personel, właściwą politykę jakości oraz efektywny łańcuch dostaw. Dobrym pomysłem na skuteczne zrównoważenie działalności jest przyjęcie właściwej strategii długoterminowej. To rozwiązanie jest dostępne dzięki systematycznej weryfikacji transakcji planowanych.

Co to jest inwestycja? Zgodnie z popularną definicją jest to proces lokowania kapitału w celu jego pomnożenia1. Inaczej mówiąc, są to określone nakłady kapitałowe przeznaczane na różnego rodzaju przedsięwzięcia dla uzyskania określonych efektów w przyszłości. Ta definicja nie oddaje w pełni sensu inwestowania na rynku zamówień publicznych2. W tej przestrzeni nie ma bowiem miejsca dla akcji, obligacji czy lokat, które są immanentną częścią definicji zaproponowanej przez M. Hajkiewicz-Górecką. W tym kontekście dużo ciekawsze rozwinięcie przedstawił D.G. Luenberger. W jego opinii inwestycja to „bieżące zaangażowanie zasobów podejmowane w celu późniejszego osiągnięcia zysków, czyli powiększenia stanu posiadania środków”3. Kluczowe jest tu pojęcie zasobów rozumiane jako:

  • Środki finansowe.
  • Czas.
  • Kapitał ludzki.
  • Środki trwałe i wartości niematerialne i prawne.
  • Inne.

Inwestycje na rynku zamówień publicznych to zatem realizacja konkretnych dostaw, robót budowlanych lub usług, których celem jest osiągnięcie zysku przez firmę.

1 M. Hajkiewicz-Górecka, Inwestycje przedsiębiorstw [w:] Ekonomia od A do Z, S. Sztaba, red., Warszawa: Wydawnictwo Akademickie i Profesjonalne Sp. z o.o., s. 181-182.

2 Zamówienia publiczne to odpłatne umowy zawierane pomiędzy zamawiającym a wykonawcą, których przedmiotem są usługi, dostawy lub roboty budowlane. J. Pokrzywniak, J. Baehr, T. Kwieciński, Wprowadzenie do systemu zamówień publicznych, Urząd Zamówień Publicznych, Warszawa 2006, s. 10.

3 G.H. Luenberger, Teoria inwestycji finansowych [za:] S. Flejterski, Przedmiot, struktura i metoda nauki finansów [w:] S. Flejterski, B. Świecka, red., Element finansów i bankowości, Warszawa: Wydawnictwo CeDeWu, s. 15.

Jakie inwestycje przynoszą najlepszy zysk na rynku zamówień publicznych?

Jakie inwestycje przynoszą najlepszy zysk na rynku zamówień publicznych? Wbrew pozorom nie te, na które spływa najmniej ofert. Konkurencja ma znaczenie, ale jak pokazują statystyki Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych, przeciętnie na postępowanie spływają jedynie dwie skuteczne oferty4. Prawdopodobieństwo podpisania kontraktu jest zatem wysokie. Dużo ważniejsze niż oglądanie się na innych jest obranie właściwej strategii, dokładne planowanie oraz drobiazgowe przygotowanie swojej oferty. Potentaci na rynku to zatem firmy, które potrafią znaleźć odpowiedni balans między własnymi zasobami, a potrzebami rynku. To właśnie one przeprowadzają najlepsze inwestycje.

4 „Informator Urzędu Zamówień Publicznych nr 4/2022” str. 68-75.

Najlepsze inwestycje to te robione z głową

Każdego roku wiele przedsiębiorstw przekonuje się, jak zgubne potrafią być impulsywne działania na rynku. Nieprzemyślane oferty, brak dywersyfikacji, niewystarczające stany magazynowe – to najpopularniejsze synonimy biznesowych kłopotów. Nie tak dokonuje się najlepszych inwestycji. Złe wybory są jednym z podstawowych powodów zamykania działalności gospodarczych. Tylko w 2022 roku do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 193 tysiąca wniosków o zakończenie prowadzenia swojej firmy5.
Żeby uniezależnić się od części z tych ryzyk, warto przeznaczyć trochę czasu w odpowiednie przemyślenie strategii ekspansji gospodarczej. Jest to szczególnie ważne w sektorze zamówień publicznych. Wygranie postępowania to często sukces dla firmy, ale czym może skończyć się jednoczesne podpisanie kilku znaczących umów? Jakie mogą być konsekwencje dla firmy?
Niestety przyjęcie na swoje barki zbyt wielu zadań w krótkim terminie, może zakończyć się brakiem wypłacalności, nałożonymi karami umownymi, złą reputacją na rynku. Przystępując do zamówienia publicznego, warto mieć na względzie, że zapłata za wykonany przedmiot umowy zazwyczaj następuje po odbiorze robót lub dostaw. Oznacza to konieczność wyłożenia odpowiednich środków pieniężnych i oczekiwanie na przyszłe zyski. Ta naturalna procedura może być jednak kłopotliwa w przypadku konieczności poczynienia zbyt dużych zapasów magazynowych. Wiele firm uczestniczy jednocześnie w większej liczbie zamówień, niż jest w stanie obsłużyć. Założenie jest słuszne – wszystkiego nie można wygrać. Czasami jednak rzeczywistość gospodarcza potrafi płatać figla i mimo olbrzymich chęci, nie jesteśmy w stanie sprostać oczekiwaniom licznych Zamawiających.

Popularna jest także inna sytuacja. Przedsiębiorcy zamiast zastanowić się gdzie inwestować, praktykują składanie ofert przetargowych w mało atrakcyjnych dla firmy zamówieniach. Jak to możliwe? Załóżmy, że prowadzimy działalność zlokalizowaną w Wielkopolsce. Największą przewagę konkurencyjną osiągamy w tej sytuacji dla postępowań prowadzonych przez regionalne instytucje publiczne. Nie zawsze są one jednak dostępne na rynku w danym momencie. W tej sytuacji wiele przedsiębiorstw składa oferty w innych lokalizacjach, oddalonych od siedziby głównej o setki kilometrów. Wygranie takiego przetargu wiąże się z uzyskaniem zysku i złapaniem ciekawej referencji. Co jednak w sytuacji, gdy już po podpisaniu umowy okazuje się, że na naszym terenie uruchomiono trzy inne podobne postępowania, a my nie mamy już dostępnych zasobów, aby w nich wystartować? W ten sposób tracimy możliwość zawiązania lokalnych znajomości.

Tych problemów z pewnością by nie było, gdybyśmy odpowiednio wcześnie zapoznali się z planem postępowań o udzielenie zamówień. To on podpowiada, gdzie inwestować swoje zasoby.

Co to jest plan postępowań o udzielenie zamówień publicznych?

Powtórzmy to jeszcze raz – najlepsze inwestycje to takie, które są odpowiednio zaplanowane. Jednym z narzędzi projektowania uczestnictwa w rynku zamówień publicznych jest analiza planu postępowań o udzielenie zamówień publicznych. Co to takiego? Mówiąc najprościej, jest to dokument, w którym zamawiający publiczni oraz ich związki informują, jakie zamówienia przewidują przeprowadzić w danym roku6. Ich zamieszczenie jest obowiązkowe w terminie 30 dni od dnia przyjęcia budżetu lub planu finansowego przez uprawniony organ. W planie postępowań o udzielenie zamówień znajdują się takie informacje, jak:

  • Nazwa zadania.
  • Planowany termin wszczęcia postępowania.
  • Przewidywany tryb albo procedura udzielenia zamówienia.
  • Wartość szacunkowa.
  • Ewentualne dodatkowe komentarze.

6 Ustawa z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz.U. 2019 poz. 2019).

Dlaczego warto śledzić plan postępowań o udzielenie zamówień?

Plan postępowań o udzielenie zamówienia publicznego podpowiada gdzie inwestować. Platforma oferent.com.pl zbiera dane ze wszystkich jednostek samorządu terytorialnego, niezależnie czy mówimy tu o gminie, powiecie czy województwie. Dzięki temu osoby chcące dokładnie zaplanować swoje działania na rynku zamówień publicznych mają pełny wgląd do tego, co będzie działo się za kilka miesięcy. Co to daje firmie?

  • Możliwość wyprzedzenie o krok konkurencji.
  • Realny wpływ na kształt harmonogramu nowych umów.
  • Szansę na zakontraktowanie materiałów i zapasów po lepszych cenach.
  • Czas na przygotowanie się do złożenia dokumentacji przetargowej, w tym na znalezienie odpowiednich podwykonawców.
  • Dokonanie niezbędnych wizji lokalnych, które mogą wpłynąć na poprawną kalkulację.
  • Zorganizowanie odpowiedniego zaplecza finansowego.

To najlepszy odpowiedź na pytanie o to, w co inwestować na początek.

Jak czytać plan postępowań o udzielenie zamówień publicznych?

Plan postępowań o udzielenie zamówień jest dokumentem prostym w konstrukcji. Jego analiza nie powinna nastręczać problemów dla potencjalnych użytkowników. Niestety każdy zamawiający publikuje swój własny dokument, a co gorsza może go wielokrotnie aktualizować. Wszystko to sprawia, że badanie przyszłych inwestycji bywa trudne. Właśnie dlatego warto zajrzeć do naszej wyszukiwarki. Na podstawie opinii wykonawców przygotowaliśmy wykaz, który prezentuje:

  • Kategorię – przypisaną do danego zamówienia branżę, dzięki czemu można łatwo wyszukiwać interesujące nas ogłoszenia.
  • Przedmiot – dokładny tytuł, wskazujący na ogólny zakres zlecenia.
  • Inwestora i jego dane teleadresowe.
  • Źródło.
  • Miejsce i termin realizacji.
  • Link do strony źródłowej.

Dzięki tym informacjom każda firma może z wyprzedzeniem odnaleźć interesujące je postępowania i skontaktować się z Zamawiającym, w celu poznania szczegółów inwestycji planowanej. Raporty generowane są na bieżąco i przesyłane o wybranej przez firmę porze dnia.

Które branże znajdują się w wykazie?

W naszym serwisie nie dyskryminujemy żadnego sektora gospodarki. Algorytm zbierania rekordów uwzględnia wszystkie branże. Chcąc planować razem z nami, w co inwestować na początek, możecie Państwo otrzymywać na bieżąco informacje między innymi z dziedziny:

  • drogowej,
  • budowlanej,
  • energetycznej,
  • naukowej,
  • telekomunikacyjnej,
  • elektrycznej,
  • wodno-kanalizacyjnej,
  • transportowej,
  • ubezpieczeniowej,
  • cateringowej,
  • eventowej.

W pakiecie znajdują się także zamierzenia polegające na zakupie wyposażenia, urządzeń produkcyjnych czy oprogramowania informatycznego. W ten sposób z wyprzedzeniem postanowicie, gdzie inwestować swój czas i zasoby, by osiągnąć najwyższe zyski.