Spis treści
Jak odbywa się przetarg, czyli nie sama cena gra rolę
Pozacenowe kryteria oceny ofert – należy je dokładnie czytać
Jak pozacenowe kryteria oceny ofert wpływają na listę rankingową?
Błędy w składanych ofertach, czyli zmora polskich firm
Najwyższa cena wcale nie musi oznaczać porażki!
Przetargi to coraz chętniej wykorzystywane źródło nowych zleceń dla firm
Wśród mniej doświadczonych wykonawców utarło się myślenie, że przetargi wygrywają te podmioty, które oferują najniższe ceny. Zapytani o dowody na poparcie tej tezy, bezradnie rozkładają ręce. Bo choć oczywiście zdarza się, że dane zamówienie trafia w ręce wykonawcy proponującego najniższą kwotę, to wcale nie jest to regułą. Dlaczego? Żeby to wyjaśnić, należy odwołać się do wyjaśnień tego, jak odbywa się przetarg oraz jakie błędy popełniają firmy składające propozycje.
W postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego podmiot organizujący dokonuje wyboru oferty najkorzystniejszej. Chodzi tu o taką propozycję, która przedstawia najkorzystniejszy stosunek jakości do ceny lub kosztu bądź ofertę z najniższą ceną lub najniższym kosztem.
Jak więc widzisz, ostateczne wydatki zamawiającego mogą przesądzać o kształcie listy rankingowej, ale też nie muszą. Może on bowiem ustanowić pozacenowe kryteria oceny ofert. Odnoszące się one do (1):
Jak złożyć ofertę w przetargu? Tak, aby była ona zgodna z przepisami, Specyfikacją Warunków Zamówienia i w możliwie najlepszy sposób odpowiadała na postawione kryteria oceny ofert. Zamawiający sam definiuje formuły, które w jego opinii pozwolą wykonać dany projekt lepiej, szybciej, efektywniej. Musi się jednak przy tym trzymać zasad logiki. Wybór kryteriów mało realnych bądź niepotrzebnie zawyżonych, może być poczytany jako próba ‘pomocy’ niesionej konkretnemu wykonawcy. Tego typu praktyki są później kontrolowane przez UZP, mogą także trafić do KIO. Przykładowo, jeśli zadanie polega na budowie domu modułowego, a zamawiający przyznaje dodatkowe punkty za udzieloną gwarancję na poziomie 100 lat, to należy to kryterium uznać za źle sformułowane. Nikt nie jest bowiem w stanie dać tak długiej gwarancji na przedmiot narażony na działanie warunków atmosferycznych.
O tym jak pozacenowe kryteria oceny ofert mogą namieszać w liście rankingowej przetargów elektrycznych, budowlanych czy na dostawy, najlepiej pokaże konkretny przykład. Zadanie polega na zakupie samochodu specjalistycznego. Zamawiający określił następujące kryteria oceny ofert:
Tym samym maksymalną liczbę punktów mógłby dostać dostawca, który zaproponował najniższą cenę pojazdu z dostawą do 30 dni od dnia podpisania umowy oraz gwarancją na poziomie 15 lat. Takiej oferty w zamówieniu jednak nie było. Poniżej zamieszczono wykaz trzech nadesłanych propozycji:
Jak to przełożyło się na punktację? Sam spójrz:
Tym samym zamówienie publiczne zostało udzielone firmie z najwyższą ceną ofertową. Można powiedzieć, że ona najlepiej zrozumiała jak się odbywa przetarg i dostosowała swoją ofertę do wymagań zamawiającego.
Wykorzystanie pozacenowych kryteriów oceny ofert nie jest jedyną sytuacją, gdy przetargi elektryczne, budowlane czy na dostawy wygrywa wyższa cena. Firmy startujące w zamówieniach publicznych spotykają się z różnymi ograniczeniami: wiedzy, czasu czy zasobów. Z tego względu nie zawsze przykładają się do sporządzenia propozycji w sposób należyty. Jak pokazują dane zaprezentowane w Informatorze Urzędu Zamówień Publicznych dla zamówień powyżej wartości określonej w art. 4 pkt 8 ustawy Pzp z 2004 roku ale poniżej progów UE, w pierwszej połowie 2023 roku odrzucano 1,87 oferty (2).
Tym razem pod lupę bierzemy przetargi elektryczne, a konkretnie postępowanie na dostawę materiałów elektrycznych takich jak: korytka, łączniki, śruby, wysięgniki, opaski kablowe, żarówki LED, bezpieczniki płytkowe, wyłączniki nadprądowe, styki, gniazda, napędy przycisku sterowniczego, latarnie sygnałowe i dławiki kablowe. Każdy z ww. elementów został szczegółowo opisany parametrami w załączniku do Specyfikacji Warunków Zamówienia. Podmiot realizujący inwestycję wymagał wniesienia wadium w kwocie 2000 złotych. Niezbędnym elementem oferty był także formularz asortymentowo-cenowy.
Koniunktura gospodarcza Polski stopniowo się poprawia. Wartość barometru BARIRG wynosi obecnie -5,2 pkt (3). Jest zatem wyższa o 5,7 punktu niż w II kwartale 2023 roku. Wiele firm przebrnęło trudny okres zawieszenia inwestycji dzięki rynkowi zamówień publicznych. Mikro i mali przedsiębiorcy dowiedzieli się, jak się odbywa przetarg, złożyli swoje pierwsze oferty, a w kolejnym kroku podpisali kontrakty i przystąpili do realizacji. Mimo budzenia się popytu klientów biznesowych i indywidualnych, dalej czynnie uczestniczą w wysyłce propozycji na realizację zamówień publicznych.
Doskonale zdają sobie sprawę, że ten model ofertowania pozwala:
Skąd brać ogłoszenia jednostek publicznych i sektorowych? Najlepiej robić to poprzez wyspecjalizowaną bazę przetargów. Dostęp do niej jest darmowy dla nowych użytkowników. Oprócz wygodnej wyszukiwarki, do dyspozycji udostępniona jest także lista zleceń, inwestycji planowanych czy wyników.
Chcesz uzyskać dostęp do nieskończonej liczby zleceń, w których to Ty dyktujesz warunki cenowe?