Przetargi Kujawsko-Pomorskie

ZNALEZIONO 1276 OGŁOSZEŃ

Lista aktualnych przetargów w województwie Kujawsko-Pomorskim.

Numer Przedmiot Województwo Dodano
27175329 Świadczenie usługi obsługi procesów inwestycyjnego, remontowego i eksploatacyjnego w branży sanitarnej Kujawsko-Pomorskie 2024-05-27
27175289 Zakup odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej Pomorskie 2024-05-27
27175265 Sprzęt RTV/AGD oraz elementy wyposażenia budynków administracyjnych Kujawsko-Pomorskie 2024-05-27
27175208 Przemurowanie dwóch kominów na budynku mieszkalnym wielorodzinnym Kujawsko-Pomorskie 2024-05-27
27175207 Wymiana dźwigu towarowo-osobowego Kujawsko-Pomorskie 2024-05-27
27175188 Awaryjna naprawa kanalizacji sanitarnej i deszczowej Kujawsko-Pomorskie 2024-05-27
27175174 Wykonanie elektronicznych systemów zabezpieczeń w budynkach Kujawsko-Pomorskie 2024-05-27
27175172 Dostarczanie podpisów kwalifikowanych Mazowieckie 2024-05-27
27175158 Wymiana ogrodzenia frontowego Kujawsko-Pomorskie 2024-05-27
27175156 Wykonanie zasilania ze stacji transformatorowej Kujawsko-Pomorskie 2024-05-27
27175140 Waga kolejowa zakup, montaż i legalizacja Kujawsko-Pomorskie 2024-05-27
27173518 Wykonanie prac serwisowych i utrzymanie sprawności eksploatacyjnej systemu ASTKZ Stopnia Wodnego Mazowieckie 2024-05-27
27174944 Dostawa zbiorników z polimerobetonu Kujawsko-Pomorskie 2024-05-27
27174726 Modernizacja kompleksu sportowego "Moje Boisko-Orlik 2012" Kujawsko-Pomorskie 2024-05-27
27174667 Dostawa szpitalnych wyrobów papierowych i flizelinowych Kujawsko-Pomorskie 2024-05-27
27174634 Kompleksowe ubezpieczenie mienia i odpowiedzialności cywilnej Kujawsko-Pomorskie 2024-05-27
27174021 Remont toalet damskich oraz natrysków Kujawsko-Pomorskie 2024-05-27
27174448 W - wykonanie robót Mazowieckie 2024-05-27
27174372 Wymiana armatury w komorach ciepłowniczych Kujawsko-Pomorskie 2024-05-27
27174341 Wykonanie specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi w miejscu zamieszkania Kujawsko-Pomorskie 2024-05-27

Zmień ustawienia wyszukiwarki

Strefa wiedzy


Województwo kujawsko-pomorskie - ogólne informacje

Województwo kujawsko-pomorskie leży w północno-centralnej części kraju. Pod względem zajmowanej powierzchni jest jednym z mniejszych regionów w kraju (17 971,34 km²). Dwoma głównymi ośrodkami rozwoju są miasta: Bydgoszcz (stolica) oraz Toruń (siedziba władz województwa). Innymi większymi miejscowościami są: Włocławek, Grudziądz, Inowrocław, Świecie i Brodnica.

Województwo kujawsko-pomorskie zaliczane jest do regionów z dużymi zasobami naturalnymi. W jednostce znajdują się wapienie jurajskie, eksploatowane w rejonie Barcina, Pakości i Piechcina oraz złoża soli kamiennej w okolicach Inowrocławia, Góry i Mogilna. Warto podkreślić, że eksploatacja soli stanowi ponad 84% ogólnokrajowego wydobycia tego surowca. Na obszarze województwa udokumentowano także cztery złoża wód mineralnych. Cechą charakterystyczną regionu jest także niski poziom lesistości (około 23%) oraz stosunkowo niewielkie powierzchnie parków krajobrazowych i rezerwatów przyrody.

Województwo kujawsko-pomorskie z uwagi na swoje położenie w centralnej Polsce, jest dobrze skomunikowane z ośrodkami rozwoju w kraju i za granicą. Przez teren jednostki przebiega:

 • Korytarz Transportowy nr VI, w ciągu autostrady A1 (E75), łączący Gdańsk, Grudziądz, Toruń, Włocławek, Łódź, Katowice.
 • Korytarz Transportowy nr VIa, w którym budowa jest droga ekspresowa S5 łącząca Grudziądz, Bydgoszcz, Poznań i Wrocław.

Wśród innych ważnych szlaków komunikacyjnych warto wymienić:

 • Drogę Krajową 10.
 • Drogę Krajową 15.
 • Drogę Krajową 91.
 • Drogę Krajową 16.

Region koncentruje swoje inwestycje na rozwoju potencjału innowacyjnego oraz kulturowego. Intencją jest w tym wypadku przyciąganie i utrzymywanie turystów oraz dużych firm, które zapewnią miejsca pracy. Z uwagi na charakter jednostki, będącej dopiero w fazie transformacji, dostrzegalna jest duża liczba wszczynanych postępowań z sekcji przetargi kujawsko-pomorskie i zlecenia kujawsko-pomorskie. Ta tendencja będzie kontynuowana także w najbliższej przyszłości, aby region mógł skutecznie walczyć o uwagę odwiedzających z miejscami o innych walorach (morze, jeziora, góry).

Województwo kujawsko-pomorskie – gospodarka

Gospodarka województwa kujawsko-pomorskiego jest specyficzna. Z jednej strony znajdują się tu ośrodki przemysłowe, duże znaczenie ma rolnictwo, z drugiej trudno nie zauważyć rosnącego znaczenia sektora naukowo-badawczego. Połączenie tych wszystkich walorów sprawia, że inwestycje w regionie wciąż wzrastają, co przekłada się na dużą liczbę zamówień z sekcji przetargi publiczne kujawsko-pomorskie i zlecenia kujawsko-pomorskie.

Kluczowym segmentem przemysłu realizowanego w Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku, Świeciu czy Grudziądzu jest przemysł chemiczny, elektromaszynowy, spożywczy, tekstylny, celulozowy, mineralny i poligraficzny. Pod względem wartości produkcji dominuje przemysł spożywczy powiązany z bazą surowcową województwa. Na liście Diamenty Forbesa 2022 województwo kujawsko-pomorskie reprezentowały firmy, których przychody przekroczyły 20 miliardów złotych, a zyski wyniosły około 1,8 miliarda złotych. Do największych należały:

 • ONDE S.A. - budowa dróg i autostrad.
 • SCHUMACHER PACKAGING ZAKŁAD BYDGOSZCZ SP. Z O.O. - pudełka z tektury litej i falistej.
 • VORWERK AUTOTEC POLSKA SP. Z O.O. – wyroby z gumy.
 • BART SP. Z. O.O.- pudełka z tektury litej i falistej.
 • SALAMANDER WINDOW&DOOR SYSTEMS S.A. – wyroby z tworzyw sztucznych dla budownictwa.
 • SOLBET SP. Z O.O. – wyroby z betonu.

Ważnym ogniwem potencjału gospodarczego regionu jest także rolnictwo. Powierzchnia użytków rolnych w województwie wynosi aż 1036,6 tys. ha, z czego 87,3% stanowią grunty orne. Głównie dlatego Pomorze i Kujawo znajdują się w czołówce jednostek, biorąc pod uwagę produkcję żywca, zwłaszcza trzody chlewnej, zbóż, buraków cukrowych, rzepaku, ziemniaków, owoców i warzyw. Województwo ma także silnie rozwiniętą hodowlę bydła, drobiu i owiec. Rolnictwo coraz częściej wykorzystywane jest także do kreowania produktów turystycznych. Na terenie Kujaw funkcjonuje wiele gospodarstw agroturystycznych, które przyciągają turystów swoim unikatowym klimatem i zdrową, ekologiczną kuchnią.

Gospodarka województwa kujawsko-pomorskiego przyciąga inwestorów swoimi tradycjami, dobrym skomunikowaniem oraz wysoko wykwalifikowaną kadrą pracowników, ale też bodźcami ekonomicznymi. Do tych drugich należą podstrefy Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (ponad 880 ha) oraz elementy infrastruktury społecznej (placówki medyczne, baza uzdrowiskowo-sanatoryjna, placówki kultury i dziedzictwa kulturowego, ośrodki naukowe). Zgodnie z zapisami strategii rozwoju jednostki, do perspektywicznych sektorów zaliczyć możemy: BPO/SSC, przemysł elektroniczny, elektromaszynowy i samochodowy.

Możliwości pozyskiwania klientów – zlecenia budowlane kujawsko-pomorskie

Znalezienie klientów jest jednym z kluczowych wyzwań małych przedsiębiorców oraz startupów. Nawet dobrze opracowana strategia rozwoju, klarowne procedury oraz wysokiej jakości produkt lub usługa, same w sobie nie zapewnią ciągłości zleceń. Aby nabywcy trafili do nas, musimy stworzyć im odpowiednie warunki do poszukiwań. Jak to zrobić, gdy cała odpowiedzialność za marketing spoczywa na barkach właściciela, a budżet nie pozwala na szeroko zakrojone działania?

Przede wszystkim podstawą musi być plan pozyskiwania klientów. To w tym dokumencie należy odpowiedzieć na takie pytania, jak:

 • Kto jest naszym klientem?
 • W jaki sposób osoby z grupy docelowej podejmują decyzje zakupowe?
 • Kogo słuchają lub gdzie szukają informacji o produktach/usługach z Twojego segmentu?
 • Jakich narzędzi należy użyć, aby pozyskać umowy?
 • Czy warto zastosować jakieś programy lojalnościowe, aby utrzymać poziom sprzedaży na pożądanym poziomie?

W planie pozyskiwania klientów obowiązkowo należy rozważyć możliwość promowania swoich działań na rynku rzeczywistym i wirtualnym. Dzisiaj coraz mniej firm może świadczyć konkurencyjne usługi bez rozpoznawalnej strony www czy aktywnych mediów społecznościowych. To one stanowią rzeczywistą wizytówkę dokonań marki.

Typując konkretne narzędzia do wdrożenia w firmie, warto rozważyć między innymi:

 • Uczestnictwo w targach branżowych.
 • Sponsoring wydarzeń medialnych.
 • Stosowanie kuponów rabatowych.
 • Płatne reklamy internetowe.
 • Banery reklamowe.
 • Outsourcing.
 • Filmy wideo.

To oczywiście nie wszystko, bo wachlarz możliwych działań jest bardzo szeroki. Ważne jednak, aby wytypowane narzędzia były skrojone pod potrzeby klientów. Inaczej aktywności będą generowały przede wszystkim koszty, a nie przychody.

Opracowanie strategii wejścia na rynek jest trudne i czasochłonne. Jest to też zadanie wymagające ciągłej uwagi. Zmieniająca się konkurencja, technologie i sytuacja rynkowa wymuszają ciągłe dostosowania. Czy istnieje jakaś alternatywa, która pozwala zaistnieć na rynku stosunkowo niewysokim kosztem?

Tak. Są nią zamówienia publiczne i zlecenie podmiotów prywatnych.

Zamówienia publiczne to zgodnie z definicją ustawową „umowy odpłatne zawierane między zamawiającym a wykonawcą, której przedmiotem są usługi, dostawy lub roboty budowlane”. Tu podobnie jak na rynku prywatnym, mamy dwie strony umowy: zamawiającego (gminę, starostwo powiatowe, bibliotekę, szkołę czy inną jednostkę publiczną lub subsydiowaną ze środków europejskich) i wykonawcę. Zamówienia publiczne mogą być realizowane w różnym reżimie prawnym, zazwyczaj jednak przyjmują formę przetargów. To nic innego jak specyficzne konkursy, w ramach których potencjalni wykonawcy składają swoje oferty zgodne z przedstawioną dokumentacją. Jak to dokładnie wygląda?

 1. Zamawiająco określa swoją potrzebę (np. budowa żłobka, wykonanie elewacji, świadczenie usług transportowych itd.).
 2. Po zarezerwowaniu środków w budżecie jednostki, zamawiający przygotowuje ogłoszenie o zamówieniu. Znajdują się w nim wszystkie najważniejsze informacje, w tym termin składania ofert, technologia wykonania czy wymagane gwarancje.
 3. Zamawiający publikuje informację o postępowaniu na swojej stronie www lub w Biuletynie Informacji Publicznej.
 4. Wykonawcy odszukują ogłoszenie z sekcji przetargi publiczne kujawsko-pomorskie i zapoznają się z jego treścią. W przypadku wątpliwości, mogą się zwrócić z pytaniami do zamawiającego.
 5. Wykonawcy przygotowują, podpisują i składają oferty zgodne z dokumentacją przetargową. Wykorzystują do tego celu gotowe formularze ofertowe i załączniki.

Po wysłaniu oferty pozostaje czekać na utworzenie listy rankingowej. Ostatecznie projekt otrzyma ten wykonawca, który zaproponuje najlepsze warunki.

Sam proces aplikowania na zadania z sekcji przetargi kujawsko-pomorskie bywa początkowo trudny, ale powtarzalny. Niezbędne jest zastosowanie wytycznych prawnych, zapisanych w ustawie Prawo zamówień publicznych. Szczegółowy opis procedury składania ofert zawarto w rozdziale Przetargi i zlecenia budowlane kujawsko-pomorskie – podstawowe informacje dla początkujących. Dzięki niemu złożenie propozycji będzie prostsze i możliwe dla każdego przedsiębiorcy.

W tym miejscu warto zadać sobie pytanie, dlaczego zamówienia publiczne są tak atrakcyjne? Świadczą o tym liczne korzyści, do których możemy zaliczyć:

 • Niskie koszty wejścia – prawdopodobnie żadna inna forma promocji nie jest tak tania, jak zamówienia z sekcji przetargi kujawsko-pomorskie. Jeśli uda nam się uniknąć wadium (które jest narzędziem zwrotnym i fakultatywnym), wydatki na zamówienia bagatelne i krajowe ograniczają się do ewentualnego pozyskania zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego i Urzędu Skarbowego. To raptem kilkadziesiąt złotych.
 • Dużą szansę powodzenia – jak wskazuje ustawodawca w uzasadnieniu projektu nowej ustawy Prawo zamówień publicznych „w wielu branżach dla co czwartego przedsiębiorcy zamówienia publiczne stanowią ponad połowę całkowitych przychodów, zaś dla co dziesiątego to 75% przychodów”. Wciąż wiele postępowań kończy się unieważnieniem z uwagi na brak złożonych ofert. Realna konkurencja w wielu segmentach ogranicza się do 3-5 firm. Prawdopodobieństwo sukcesu jest zatem znacznie wyższe niż na wolnym rynku.
 • Stabilność – rynek zamówień publicznych rozwija się liniowo. Nie ma żadnych przesłanek do tego, aby w najbliższej przyszłości liczba zamówień z sekcji przetargi kujawsko-pomorskie miała spaść. Wręcz przeciwnie, jak udowadniamy w rozdziale Zlecenia kujawsko-pomorskie – szanse i zagrożenia, wolumen nowych zleceń powinien rosnąć.
 • Gwarancję terminowej zapłaty – nieopłacone faktury to jedna z bolączek biznesu. Firmy znajdujące się w wątpliwej kondycji finansowej chętnie przerzucają swoje problemy na inne spółki. W ten sposób za uczciwie wykonaną pracę nie zawsze otrzymujemy terminową zapłatę. Aby uniknąć tego typu nieprzyjemności, warto rozejrzeć się na rynku zamówień publicznych. Podmioty takie jak szpitale czy gminy są zobligowane do przestrzegania przepisów wykonawczych. Nawet najmniejsze opóźnienie w zapłacie musi być uzasadnione, inaczej może skończyć się przykrymi konsekwencjami dla zamawiającego.
 • Różnorodność – zamówienia publiczne to nie tylko roboty budowlane. To także usługi polegające na prasowaniu czy prowadzeniu mediów społecznościowych, zapewnienie transportu dla dzieci, dostawy sprzętu medycznego i wiele innych. Każdy przedsiębiorca znajdzie tu coś dla siebie. Wystarczy regularnie przeglądać postępowania z sekcji przetargi kujawsko-pomorskie?
 • Zdobycie doświadczenia – czy referencje z wykonanego dużego projektu mogą być argumentem sprzedażowym poza rynkiem zamówień publicznych? Oczywiście tak! Im więcej podmiotów samorządowych obsłużymy, tym większą wiedzę i profesjonalizm reprezentujemy. Dobrze rozumieją to nasi potencjalni kontrahenci.

Równolegle do naszej aktywności związanej z rynkiem zamówień publicznych, możemy starać się o realizację umów z sekcji zlecenia budowlane Bydgoszcz lub zlecenia budowlane kujawsko-pomorskie. Różnią się one od omówionych wcześniej przetargów w sposób zasadniczy. W tym wypadku nie ma mowy o dokumentacji postępowania, zaś wielkość projektu jest mniejsza. Cały proces składania ofert jest zindywidualizowany i pozostawiony bez kontroli. Zamawiający, którym najczęściej jest firma lub osoba fizyczna, w prostym ogłoszeniu określa swoje potrzeby i czeka na napływające propozycje. Kogo ostatecznie wybierze? To już jego decyzja. Im większe doświadczenie, jakość i potencjał reprezentuje dany podmiot, tym większa szansa na sukces. Co ważne, uczestnictwo w zleceniach dostępnych na stronie oferent.com.pl, jest całkowicie darmowe. Pozwala także na zdobycie referencji, które można później wykorzystać przy przetargach.

Przetargi publiczne kujawsko-pomorskie – statystyki

W 2021 roku w serwisie oferent.com.pl pojawiły się 751 104 ogłoszenia. Ponad 41,5 tysiąca postępowań (ponad 5,5%) dotyczyło zadań zlokalizowanych w województwie kujawsko-pomorskim. W porównaniu z rokiem 2020 było ich o blisko 2500 mniej. Warto przy tym zwrócić uwagę, że w perspektywie długookresowej liczba przetargów i zleceń jest stała. Biorąc pod uwagę ostatnich pięć lat, łącznie wszczęto 207 991 postępowań. Średnia roczna jest zatem podobna, jak wolumen odnotowany w ostatnim roku. Aktualnie rozkład według typu zamówienia przedstawia się następująco:

 • 44,8% stanowiły usługi
 • 35,0% stanowiły dostawy
 • 20,0% stanowiły przetargi budowlane (kujawsko-pomorskie).

Istotnym kryterium rozróżnienia ogłoszeń jest także kategoria, w ramach której się pojawiały. Spośród 41 648 postępowań aż 31 850 to zamówienia z sekcji przetargi kujawsko-pomorskie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także zlecenia, których łącznie ogłoszono aż 4 372 sztuki. Pozostałe rekordy stanowiły sprzedaże nieruchomości i ruchomości (części zamienne do pojazdów, odpadów czy surowców wtórnych).

Z uwagi na charakter regionu, dwa najliczniej reprezentowane ośrodki na rynku zamówień publicznych to Bydgoszcz i Toruń. W 2021 roku wszczęto w nich odpowiednio 11 942 i 6 345 zamówienia publiczne. Na brak pracy z pewnością nie narzekali wykonawcy robót budowlanych. Łącznie w tym okresie zrealizowano aż 2 194 projekty z kategorii przetargi budowlane Bydgoszcz i zlecenia budowlane Bydgoszcz. Oznacza to, że każdego dnia pojawiało się sześć nowych ogłoszeń dla wykonawców specjalizujących się w robotach budowlanych w Bydgoszczy! Dwukrotnie większym zainteresowaniem cieszyły się usługi, w ramach których najczęściej poszukiwano firm specjalizujących się w:

 • Ochronie fizycznej osób i mienia.
 • Świadczenia usług pocztowych.
 • Opracowaniu dokumentacji projektowych.
 • Kompleksowej obsłudze informatycznej.
 • Świadczeniu usług medycznych.
 • Druku materiałów informacyjnych.

Przetargi kujawsko-pomorskie – przykładowe realizacje

Zadania z sekcji przetargi publiczne kujawsko-pomorskie są bardzo różne. Od małych, krótkich w realizacji projektów usługowych, przez ciągnące się latami roboty budowlane. To od potencjału i strategii danej firmy zależy, które z tych zamówień publicznych będą dla niej atrakcyjne. W niniejszym rozdziale pokażemy przykłady odmiennych realizacji. Przywołamy flagowe inwestycje z sekcji przetargi kujawsko-pomorskie, ale odniesiemy się także do często niezauważalnych zleceń (kujawsko-pomorskie). Suma tych wszystkich przedsięwzięć przyczyniła się do dynamicznego rozwoju regionu w ostatnich kilku latach.

 • Na początek najdroższy, wart ponad 400 milionów złotych projekt pod nazwą „Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu – Big City II”. Dofinansowana z POIiŚ inwestycja polega na:
  • Budowie linii tramwajowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą do tzw. osiedla Jar.
  • Modernizacji torowiska wraz z siecią trakcyjną w ul. Bydgoskiej.
  • Modernizacji torowiska tramwajowego wraz z siecią trakcyjną na trasie linii nr 1 i 5 od Pl. Daszyńskiego do ul. Ślaskiego.
  • Modernizacji torowiska tramwajowego wraz z siecią trakcyjną na trasie linii nr 2 na odcinku od Placu Niepodległości dl ul. Reja z budową odwodnienia torowiska.
  • Modernizacji torowiska tramwajowego wraz z siecią trakcyjną i układem drogowym na odcinku od Placu bp. Jana Chrapka do ul. Podgórnej.
  • Zakupie taboru tramwajowego niskopodłogowego (5 szt.).
  • Zakupie pojazdów technicznych.
  • Zakupie autobusów niskoemisyjnych (6 autobusów elektrycznych i 14 autobusów hybrydowych).
  Z uwagi na rozmiary projektu jest ona realizowana w kilku postępowaniach przetargowych.
 • Blisko czterdzieści razy tańszy był projekt polegający na termomodernizacji budynku przy ulicy Chodkiewicza 32 na potrzeby Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy. Ujawniony kilka lat temu w bazie oferet.com.pl w sekcji przetargi budowlane Bydgoszcz i przetargi kujawsko-pomorskie, pozwolił na docieplenie ścian obiektu, wymianę instalacji odgromowej oraz modernizację instalacji c.o., c.w.u i wentylacji.
 • Inwestycją, która w założeniu miała przełożyć się na wzrost ruchu turystycznego w Grudziądzu była „Modernizacja sali widowiskowej i sceny teatru z zapleczem oraz pomieszczeń socjalnych w Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu”. Dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego projekt podzielony został na trzy zadania. Dzięki skutecznym postępowaniom z sekcji przetargi kujawsko-pomorskie aż trzech wykonawców przeprowadziło roboty budowlane, polegające między innymi na modernizacji i przebudowie sali widowni oraz sceny i kieszeni scenicznej, wymianie grzejników oraz wykończeniu wnętrz w wyznaczonych pomieszczeniach czy modernizacji pomieszczeń socjalnych dla pracowników technicznych. Dodatkowo zamówiono dostawy nowego systemu elektroakustycznego, oświetlenia, video oraz mechaniki scenicznej.
 • Swoje szanse na realizacje z sekcji przetargi kujawsko-pomorskie mają też firmy szkoleniowe. Przykładem jest projekt „Szkoła Zawodowców”. W jego ramach 700 uczniów i 24 nauczycieli z 17 techników rozlokowanych w województwie skorzystało z darmowych warsztatów i wydarzeń związanych z wytwarzaniem i przetwórstwem żywności, motoryzacją i automatyką przemysłową, informatyką, energetyką odnawialną oraz transportem i logistyką. Oprócz tego zakupiono i wyposażono placówki w 100 zestawów komputerowych. a także projektory, drukarki i systemy do nauczania języków obcych.
 • Kolejnym projektem ze stolicy regionu był „Zakup sprzętu i wyposażenia dla Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy”. Warty ponad 15 milionów złotych polegał między innymi na montażu wyposażenia estrady (krzesła estradowe, pulpity z lampkami, podesty dla dyrygenta i chóru), skrzyni transportowych,  sprzętu prezentacyjnego i nagraniowego, fotograficznego i komputerowego wraz z oprogramowaniem. Duże zlecenia z sekcji przetargi publiczne kujawsko-pomorskie uzyskały także firmy specjalizujące się w produkcji instrumentów muzycznych takich jak: ksylofon, wysokiej klasy fortepian cyfrowy, pianina cyfrowe, szpinet francuski, klawesyny flamandzkie czy pozytyw organowy,
 • Jak już wspomnieliśmy, oprócz przetargów warto też zwrócić uwagę na zlecenia, w tym te z sekcji zlecenia budowlane Bydgoszcz. Możemy tam znaleźć między innymi szereg działań związanych z dociepleniami budynków, wymurowaniem ogrodzenia, układaniem płytek, montażem rolet okiennych czy położeniem dachówki.

Przetargi kujawsko-pomorskie – gdzie szukać?

Jeśli chcemy na poważnie wejść w rynek zamówień publicznych, jedynym sensownym rozwiązaniem pozostaje zakup dostępu do bazy przetargów. Dlaczego?

 • Codzienne przeglądanie tysięcy stron internetowych to strata czasu i zasobów.
 • Analiza dokumentacji przetargowej to kolejny punkt, który wymaga uwagi i skupienia. Bazy przetargowe mają gotowe karty projektów, dzięki czemu wszystkie najważniejsze dane są dostępne od ręki.
 • Wyszukując zlecenia z sekcji przetargi budowlane Bydgoszcz albo przetargi publiczne kujawsko-pomorskie łatwo przegapić interesujące nas przedsięwzięcia. W efekcie tracimy szanse na generowanie zysków. Z bazą przetargów takie sytuacje nam się nie zdarzą, bo uzyskujemy dostęp nie tylko do wyszukiwarki, ale też gotowych raportów.
 • Startowanie w przetargach cechuje się swoimi prawami. Konkurencja nie ogranicza się tylko do firm lokalnych. Aby wiedzieć, jakie ceny mogą paść w danym zamówieniu, należy dokładnie zbadać dane historyczne. Tu pomocne mogą się okazać wyniki przetargów.

Baza oferent.com.pl oprócz wymienionych użyteczności umożliwia także wyszukiwanie podwykonawców. To szczególnie ważna opcja w dwóch sytuacjach:

 • Gdy wygramy w jednym czasie za dużo zleceń.
 • Gdy dane zadanie z sekcji przetargi publiczne kujawsko-pomorskie obejmuje szerszy zakres, niż jesteśmy w stanie samodzielnie wykonać (np. specjalizujemy się w termomodernizacji, a do wykonania pozostaje także montaż pompy ciepła).

Szukanie wykonawcy odbywa się bardzo szybko. Wystarczy dodać ogłoszenie i czekać na propozycję współpracy. Co ważne, wszyscy podwykonawcy są na bieżąco weryfikowani pod kątem ich wiarygodności i rzetelności wykonania.

Inną ciekawą funkcją jest także wzmocnienie potencjału podmiotu gospodarczego. Jak się to odbywa? Jedną ze ścieżek jest zakup ruchomości bądź nieruchomości na licytacjach komorniczych. Tego typu aukcje oferują różny sprzęt, urządzenia i obiekty po cenach niższych niż rynkowe. Warto śledzić je na bieżące, gdyż mogą one pomóc zracjonalizować budżet jednostki.

Skorzystanie z użyteczności platformy oferent.com.pl jest tanie i zwraca się już w pierwszym wygranym zamówieniu. Pozwala uniknąć wielu problemów i utraconych szans. Serwis oferuje też darmowy okres próbny z dostępem do wszystkich wyżej wymienionych udogodnień. Wyszukiwanie zleceń odbywa się z wykorzystanie wygodnych filtrów, dzięki którym łatwo zawęzimy listę dostępnych zamówień do sekcji zlecenia budowlane Bydgoszcz czy przetargi kujawsko-pomorskie.

Przetargi i zlecenia budowlane kujawsko-pomorskie – podstawowe informacje dla początkujących

Wspomnieliśmy już wcześniej, że postępowania dostępne w bazach przetargowych możemy podzielić na dwie grupy: przetargi i zlecenia. Te pierwsze są sformalizowane i wymagają dobrej znajomości podstaw prawnych, w tym w szczególności Ustawy prawo zamówień publicznych. Niestosowanie się do wytycznych programowych skutkuje zazwyczaj odrzuceniem oferty i stratą szansy na podpisanie umowy. Inaczej przebiega proces naboru ofert na zlecenia (kujawsko-pomorskie). W tym wypadku umowy zazwyczaj podpisują ci wykonawcy, którzy mają najkorzystniejsze ceny lub bogate doświadczenie. Samo złożenie propozycji jest całkowicie bezpłatne i zazwyczaj sprowadza się do wysłania wiadomości elektronicznej. Żeby zwiększyć swoją szansę na pozyskanie zlecenia, warto pamiętać, że:

 • Złożenie propozycji jest oficjalną ofertą. Powinno zatem być napisane profesjonalnie.
 • Nawet jeśli zamawiający tego nie wymaga, dołączenie referencji będzie mile widziane i ostatecznie może przesądzić o sukcesie.
 • Jeśli ogłoszeniodawca prosi o kontakt telefoniczny, należy go wykonać. Z pewnością jego prośba ma jakieś uzasadnienie.
 • Czas ma znaczenie. Im szybciej zareagujemy na ogłoszenie, tym mniejsza będzie konkurencja. Z tego powodu dostęp do bazy przetargowej jest bardzo ważny.

Składanie ofert na zadania z sekcji zlecenia budowlane Bydgoszcz czy zlecenia kujawsko-pomorskie jest łatwe i intuicyjne, zatem w tym rozdziale położymy szczególny nacisk na przetargi. Rozumiemy obawy nowych wykonawców, ale zapewniamy, że potencjalne ryzyko można ograniczyć wyłącznie do straty kilku godzin.

Jeśli mamy pewność, że przetargi są ścieżką, którą chcemy podążać z naszą firmą, warto rozejrzeć się za wykwalifikowanym pracownikiem. On zapewni nam ciągłość zleceń i prawidłowe prowadzenie umów. Jeśli jednak chcemy dopiero spróbować swoich szans na rynku zamówień publicznych, złożenie oferty możemy wykonać samodzielnie. Jak się do tego zabrać?

Pierwszym krokiem jest wyszukanie interesującego nas postępowania. W tym celu filtrujemy dostępne rekordy w wyszukiwarce oferent.com.pl według interesujących nas rekordów. Do wyboru mamy między innymi region, termin składania ofert, tryb prowadzonego postępowania czy wybraną frazę. Przeglądając dostępne możliwości, warto zwrócić uwagę na takie elementy jak:

 • Opis przedmiotu zamówienia.
 • Termin wykonania.
 • Konieczność wniesienia wadium lub zabezpieczenia należytego wykonania umowy.
 • Formę podpisu dokumentów (czy wymagany jest podpis kwalifikowany, czy wystarczy użycie profilu zaufanego).

Jeśli znajdziemy pozycję najbardziej nas interesującą, należy dokładnie zapoznać się z dokumentacją konkursową. Zadania z sekcji przetargi publiczne kujawsko-pomorskie zazwyczaj opisane są w:

 • Ogłoszeniu o zamówieniu.
 • Specyfikacji Warunków Zamówienia.
 • Formularzu oferty wraz z załącznikami.
 • Dokumentacji dodatkowej (przedmiarach, projekcie budowlanych, specyfikacji dostaw itd.).

Zakres przedstawionych w nich danych jest uporządkowany i powtarzalny, dzięki czemu oś uwagi należy skupić przede wszystkim na samym przedmiocie zamówienia. Gdy któraś z informacji budzi nasze wątpliwości, warto wysłać do zamawiające zapytanie z prośbą o wyjaśnienia. Jeśli taki wniosek wpłynie na czas, na pewno uzyskamy odpowiedź.

Po zapoznaniu się z dokumentami programowymi przychodzi czas na przygotowanie oferty. Zazwyczaj składa się na nią formularz propozycji, oświadczenia o spełnieniu wymagań i braku podstaw do wykluczenia oraz ewentualny wykaz cenowy. Przy prostych zamówieniach z sekcji przetargi publiczne kujawsko-pomorskie czas na uzupełnienie tych dokumentów zajmuje niecałą godzinę. Jeśli w naszym zamówieniu wymagane jest zabezpieczenie wadialne, przed terminem upływu składania ofert musimy złożyć je w wymaganej formie.

Gdy dokumenty mamy przygotowane, możemy przystąpić do ich podpisania. Do tego celu należy użyć:

 • Podpisu kwalifikowanego – dla zamówień unijnych.
 • Podpisu kwalifikowanego, osobistego lub zaufanego – dla zamówień bagatelnych lub krajowych.

Sam proces podpisu przechodzimy zgodnie z instrukcją dostawcy narzędzia. Jest to zadanie proste i intuicyjne, które nie powinno nam zająć więcej niż kilka minut.

Podpisaną ofertą możemy wysyłać do zamawiającego. Zazwyczaj ten proces odbywa się przez konkretne platformy zakupowe (np. bazę konkurencyjności czy Miniportal). Ważne, aby sprawdzić jak przebiega proces szyfrowania ofert. Czasami jest on automatyczny, jednakże w przypadku innych aplikacji niezbędne będzie wykonanie dodatkowych czynności. Wszelkie informacje na ten temat zawiera Specyfikacja Warunków Zamówienia.

Po złożeniu oferty na zadanie z sekcji przetargi budowlane Bydgoszcz nie pozostaje nic innego jak oczekiwać na listę rankingową. Jeśli nasza oferta znajduje się wysoko, warto już w tym momencie zadbać o przedmiotowe środki dowodowe. Zazwyczaj są nimi referencje, zaświadczenia o niezaleganiu i niekaralności czy uprawnienia pracowników, które składa tylko wykonawca z najkorzystniejszą ofertą.

Zachowanie opisanej struktury jest praktycznie gwarantem poprawnego złożenia oferty. Można ją z powodzeniem stosować w każdym zamówieniu prowadzonym w trybie konkurencyjnym (czyli w większości postępowań dostępnych na rynku). Aby zwiększyć swoje szanse na sukces, warto dokładnie przeanalizować kryteria wyboru ofert (najczęściej pod uwagę bierze się takie zmienne jak: cena, gwarancje, czas realizacji czy świadczenia serwisowe) oraz dane historyczne i dostosować swoją propozycję pod otrzymane wyniki.

Zlecenia kujawsko-pomorskie – szanse i zagrożenia

Analizę szans i zagrożeń zamówień publicznych zaczniemy od tych drugich. Wielu początkujących wykonawców boi się startować w postępowaniach z sekcji przetargi budowlane Bydgoszcz czy przetargi kujawsko-pomorskie, bo istnieje ryzyko utraty wadium. I tak, trzeba im przyznać rację. Przy wystąpieniu określonych przesłanek, zamawiający wadium zatrzyma. Żeby jednak do tego doszło, wymagane jest zaniedbanie ze strony wykonawcy. Musi on na przykład unikać odpowiedzi na wezwania zamawiającego, nie wnosić zabezpieczenia należytego wykonania umowy lub uchylać się od podpisania umowy. W skrócie mówiąc – celowo działać w kierunku, aby danej umowy jednak nie podpisać. Czy jest to realne zagrożenie rynku zamówień publicznych? Tak, ale tylko w sytuacji, gdy wygramy jednocześnie zbyt wiele zamówień i musimy z któregoś zrezygnować. To jednak będzie już wyłącznie nasza decyzja.

Innym zagrożeniem zamówień publicznych jest nienależyte wykonanie umowy. Tu trzeba być bardzo ostrożnym, bo ewentualne rozwiązanie umowy z winy wykonawcy lub nałożenie kar umownych będzie skutkować także w przyszłości. Wykonawca działający nierzetelnie nie może złożyć oświadczenia JEDZ bez wszczęcia procedury samooczyszczenia. Przystępując do umowy należy zatem mieć pewność, że dane zadanie jesteśmy w stanie wykonać terminowo i właściwie.

W kontraście do tych zagrożeń stoi szereg szans, jakie rynek zamówień publicznych otwiera przed wykonawcami. Tą pierwszą i najważniejszą jest stabilność. Pokazaliśmy już, że liczba postępowań jest stała w czasie i bardzo wysoka. Każdego dnia publikuje się kilkaset zamówień z sekcji przetargi publiczne kujawsko-pomorskie, a do tego dochodzą też postępowania prowadzone przez jednostki z innych regionów kraju. Każdy projekt to szansa na umowę i zysk dla firmy. Rynek zamówień publicznych nie podlega wahaniom i sezonowości. Wolumen ogłoszeń jest także uzależniony od dostępnych dofinansowań. Każda dotacja wymaga zachowania odpowiedniej procedury wyboru oferenta i to niezależnie czy beneficjentem jest podmiot publiczny czy przedsiębiorstwo.

W najbliższym czasie rusza sporo programów finansujących przedsięwzięcia budowlane, usługowe i dostawy. Jeszcze w 2022 roku rozpoczną się nabory w ramach z Krajowego Planu Odbudowy. Środki będzie można uzyskać między innymi na:

 • Wdrażanie technologii i innowacji środowiskowych,
 • Wsparcie MŚP z sektora rolno-spożywczego,
 • Wsparcie w zakresie przetwarzania i wprowadzania do obrotu produktów rolnych, spożywczych oraz rybołówstwa i akwakultury,
 • Inwestycje w rozbudowę infrastruktury badawczej,
 • Przygotowanie terenów inwestycyjnych,
 • Wsparcie rozwoju nowoczesnego kształcenia zawodowego,
 • Instalacje OZE dla społeczności energetycznych.

Chwilę później doczekamy się także pierwszym projektów realizowanych w ramach programu Fundusze Europejskie Dla Kujaw i Pomorza na lata 2021-2027. Wśród wytypowanych priorytetów znalazły się między innymi:

 • Rozwijanie i wzmacnianie zdolności badawczych i innowacyjnych oraz wykorzystywanie zaawansowanych technologii.
 • Wspieranie efektywności energetycznej i redukcji emisji gazów cieplarnianych.
 • Rozwój i udoskonalanie zrównoważonej, odpornej na zmiany klimatu, inteligentnej i intermodalnej mobilności na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym, w tym poprawę dostępu do TEN-T oraz mobilności transgranicznej.
 • Zapewnienie równego dostępu do opieki zdrowotnej i wspieranie odporności systemów opieki zdrowotnej, w tym podstawowej opieki zdrowotnej, oraz wspieranie przechodzenia od opieki instytucjonalnej do opieki rodzinnej i środowisko.
 • Wspieranie równego dostępu do dobrej jakości, włączającego kształcenia i szkolenia oraz możliwości ich ukończenia, w szczególności w odniesieniu do grup w niekorzystnej sytuacji, od wczesnej edukacji i opieki nad dzieckiem przez ogólne i zawodowe kształcenie i szkolenie, po szkolnictwo wyższe, a także kształcenie i uczenie się dorosłych, w tym ułatwianie mobilności edukacyjnej dla wszystkich i dostępności dla osób z niepełnosprawnościami.

Łącznie dla Kujaw i Pomorza przyznano aż 1 475 miliona Euro na realizację tego programu. Do dyspozycji podmiotów gospodarczych i jednostek publicznych są i będą też inne nabory. Wystarczy tu wspomnieć o Funduszach Europejskich na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 oraz Rządowym Funduszu Polski Ład. Z tego drugiego, w dwóch rozstrzygniętych naborach trafiło do gmin z Kujaw i Pomorza ponad 2,7 miliardów złotych. W najbliższym czasie będą wyłaniani wykonawcy zadań drogowych, kanalizacyjnych i innych w ramach postępowań z sekcji przetargi kujawsko-pomorskie. Warto trzymać rękę na pulsie!

Inną ważną szasną rynku zamówień publicznych jest stopniowe wdrażania zapisów Polityki zakupowej państwa. Przyjęty przez Radę Ministrów na początku 2022 roku dokument promuje zamówienia zrównoważone, a więc zielone, zdrowotne, prospołeczne, oraz zamówienia innowacyjne. Wprowadza on nowe narzędzia realizacji zadań z sekcji przetargi budowlane Bydgoszcz i innych, w tym:

 • powołanie zespołu ds. zielonych zamówień,
 • opracowanie pakietów standardowych dokumentów,
 • organizację szkoleń warsztatów i konferencji.

Dzięki nim składanie ofert będzie jeszcze prostsze i bardziej transparentne. Ma to sprzyjać zwiększeniu obecności małych i średnich przedsiębiorstw na rynku zamówień publicznych.