Przetargi Zachodniopomorskie

ZNALEZIONO 1289 OGŁOSZEŃ

Lista aktualnych przetargów w województwie Zachodniopomorskim.

Numer Przedmiot Województwo Dodano
27175339 Dostaw materiałów biurowych, chemicznych, artykułów spożywczych oraz innych towarów Zachodniopomorskie 2024-05-27
27175326 Synchronizacja 4 depozytorów kluczy Zachodniopomorskie 2024-05-27
27175302 Wykonanie projektu budowlanego na potrzeby przebudowy stacji gazowej redukcyjno-pomiarowej ś/c o przepustowości Zachodniopomorskie 2024-05-27
27175257 Zakup wraz z dostawą zamiennika zatapialnego mieszadła typ 4430.010 produkcji FLYGT/XYLEM WATER SOLUTIONS AB Zachodniopomorskie 2024-05-27
27175166 Aparat ubojowy Blitz + naboje dla trzody chlewnej Wielkopolskie 2024-05-27
27175032 W - wykonanie robót Mazowieckie 2024-05-27
27175022 Modernizacja budynku ośrodka zdrowia Zachodniopomorskie 2024-05-27
27175003 P - wykonanie projektów Mazowieckie 2024-05-27
27174990 Wykonanie projektów Mazowieckie 2024-05-27
27174984 P - wykonanie projektów Mazowieckie 2024-05-27
27167472 Budowa carport, klimatyzatora Zachodniopomorskie 2024-05-27
27174928 P - wykonanie projektów Mazowieckie 2024-05-27
27174919 P - wykonanie projektów Mazowieckie 2024-05-27
27174906 P - wykonanie projektów Mazowieckie 2024-05-27
27174883 P - wykonanie projektów Mazowieckie 2024-05-27
27174787 P - wykonanie projektów Mazowieckie 2024-05-27
27174736 DOSTAWA SYSTEMU STEROWANIA C.O Zachodniopomorskie 2024-05-27
27174716 Dostawa drobnego sprzętu medycznego i innych artykułów medycznych jednorazowego użytku Zachodniopomorskie 2024-05-27
27174710 Przebudowa sieci wodociągowej Zachodniopomorskie 2024-05-27
27174707 Wzmocnienie konkurencyjności gospodarczej poprzez przebudowę i modernizację dróg Zachodniopomorskie 2024-05-27

Zmień ustawienia wyszukiwarki

Strefa wiedzy


Województwo zachodniopomorskie – ogólne informacje

Województwo pomorskie położone jest w północno-zachodniej Polsce. Pod względem wielkości zajmuje piąte miejsce w kraju (22 892,48 km²). Region cechuje się stosunkowo niewielką gęstością zaludnienia (75 osób). Stolicą administracyjną, gospodarczą i kulturalną jest Szczecin. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego na koniec 2021 roku zamieszkiwało go prawie 400 tysięcy osób. Obok niego do dużych obszarów miejskich, na których realizowane są liczne zadania z sekcji przetargi zachodniopomorskie, możemy zaliczyć także Koszalin, Świnoujście, Kołobrzeg czy Stargard.

Ważnym elementem przesądzającym o wysokim rozwoju regionu jest dostęp do Morza Bałtyckiego. Na zachodzie województwa ulokowano 3 z 5 największych polskich portów. To w tym miejscu krzyżują się połączenia międzynarodowe w układzie północ-południe (ze Skandynawii do Europy Południowej) i wschód-zachód (z Europy Zachodniej do państw nadbałtyckich oraz dalej do Azji). Szczeciński Obszar Metropolitalny to miejsce o kluczowym znaczenia dla całego kraju, stąd liczne szlaki drogowe, kolejowe, wodne i lotnicze.

Województwo zachodniopomorskie przyciąga corocznie miliony turystów. To jeden z najbardziej zróżnicowanych regionów w kraju. Obok kurortów morskich, takich jak Kołobrzeg, Koszalin czy Mielno, prężnie działają obiekty noclegowe zlokalizowane wokół licznych rzek, jezior i lasów. Bogactwo natury w połączeniu z unikatową architekturą jest jednym z największych atutów jednostki. Warto wspomnieć, że to właśnie tu znajduje się blisko 3000 zabytków nieruchomych, Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie, katedra w Kamieniu Pomorskim czy układ szachownicowy w Trzebiatowie.

Wysoki potencjał turystyczny i gospodarczy wymaga ciągłych inwestycji w rozwój infrastruktury. Nie można przy tym zapominać o kapitale ludzkim oraz kulturowym. Nie dziwi zatem spora liczba projektów realizowanych corocznie na terenie jednostki w ramach zadań uwidocznionych w sekcji przetargi zachodniopomorskie i zlecenia zachodniopomorskie. Te mogą stać się bodźcem do ekspansji firm z całej Polski.

Województwo zachodniopomorskie – gospodarka

Wysoko rozwinięta sieć dróg szybkiego ruchu, linii kolejowych, dostępne szlaki morskie i powietrzne oraz bliskość granic Z Niemcami, Danią oraz Szwecją sprawiają, że województwo zachodniopomorskie jest jedną z najszybciej rozwijających się przestrzeni w kraju. W regionie silnie wzrasta branża przetwórstwa przemysłowego (przemysł metalowo-maszynowy, chemiczny, stoczniowy, drzewny i meblarski), funkcjonuje duża liczba gospodarstw produkujących żywność ekologiczną, intensywnie korzysta się z zasobów uzdrowiskowych i bazy noclegowej w pasie nadmorskim. Rosnące znaczenie ma także sektor ICT. Wymiar infrastrukturalny jednostki opiera się na nowoczesnych portach morskich, elementach multimodalnych sieci transportowych, potencjale dla lokalizacji nowych przedsiębiorstw, w szczególności związanych z rozwojem niebieskiej i zielonej gospodarki odnawialnej.

Szczególny nacisk kładziony jest tu na rozwój energetyki wiatrowej oraz wykorzystania biomasy. To tu zlokalizowane są farmy w Potęgowie (219 MW), Banie (106 MW), Marszewie (100 MW) czy Karścinie (90 MW). Łącznie w regionie znajduje się ponad 220 instalacji o mocy każdorazowo przekraczającej 50 kW! Pomorze Zachodnie słynie także z wykorzystania elektrowni wodnych (około 70 sztuk) oraz instalacji geotermalnych (Geotermia Pyrzyce Sp. z o.o. – 13,5 MW, oraz G-TERM ENERGY Sp. z o.o Geotermia Stargard).

W związku z koniecznością dostosowania infrastruktury do wymagań inwestorów krajowych i zagranicznych województwo zachodniopomorskie chętnie korzysta ze środków zewnętrznych. W nadchodzącej dużymi krokami perspektywie finansowej na rozwój w ramach programu regionalnego przeznaczono ponad 1,311 mld Euro. Podmioty zainteresowane dotacją będą mogły także starać się o wsparcie z innych środków, w tym Programu Funduszu Europejskiego na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko. Każdy skutecznie dofinansowany projekt będzie się kończyć postępowaniem z sekcji przetargi zachodniopomorskie, co wzmocni także potencjał małych i średnich przedsiębiorstw.

Możliwości pozyskiwania klientów – zlecenia budowlane zachodniopomorskie

Według wielu ekonomistów Polska wschodzi na ścieżkę recesji. Z najnowszego raport Assay Biznes pn. „Badanie gotowości biznesowej Polaków” wynika, że aktualnie co trzeci przedsiębiorca myśli o zamknięciu swojej firmy, a co piąty - o jej dalszej sprzedaży. Mimo pozytywnego nastawienia na prowadzenie własnego biznesu połowa prezesów chętnie zamieniłaby aktualne zobowiązania na pracę na etacie. Z czego wynika tak pesymistyczna percepcja? Chodzi tu między innymi o zerwane łańcuchy dostaw, galopującą inflację oraz niepewność co do dalszego rozwoju wojny na Ukrainie. Sprawy nie ułatwia także polski rząd, wprowadzając dodatkowe obciążenia podatkowe. W tych okolicznościach nowego wymiaru nabiera zapewnienie sobie ciągłości zleceń.

Pozyskiwanie nowych klientów jest zadaniem wymagającym dużej elastyczności i zaangażowania. Im większą firmą zarządzamy, tym i budżet marketingowy powinien być okazalszy. Z drugiej strony szersza kadra pracowników oraz większy park maszynowy to także większe obciążenia dla budżetu. W dobie wzrastających kosztów część jednostek tnie zatem wydatki związane z promocją usług, produktów i organizacji, co często przekłada się na ograniczenie liczby klientów. Jak wyjść z tego błędnego koła?

Dobrym pomysłem może być zaangażowanie się w rynek zamówień publicznych. Jak pokazują ostatnie lata, wolumen zadań z sekcji przetargi zachodniopomorskie jest stabilny. Każdego dnia jednostki publiczne oraz podmioty subsydiowane wszczynają kolejne postępowania na usługi, dostawy i roboty budowlane, dzięki którym stosunkowo łatwo można podpisać umowę wykonawczą. Część z nich kończy się bez wyłonienia wykonawcy, a kolejna grupa to projekty z konkurencją na poziomie 2-3 firm. Strategiczne podejście, powiązane z analizą trendów oraz wyników pozwala zwiększyć szansę na sukces, a przez to także zapewnić ciągłość zleceń. Warto przy tym pamiętać, że lada moment rusza kolejna perspektywa finansowa, która jeszcze bardziej zintensyfikuje działania na rynku.

Jakie są zalety pozyskiwania realizacji z sekcji przetargi zachodniopomorskie?

 • Stosunkowo niskie koszty – do potencjalnych wydatków należy zaliczyć: podpis kwalifikowany, pozyskanie zaświadczeń z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Urzędu Skarbowego i Krajowego Rejestru Karnego oraz wadium. To ostatnie zobowiązanie jest najwyższe, ale podlega zwrotowi po rozstrzygnięciu konkursu ofert. Podsumowując początkowe, bezzwrotne wydatki dla firmy to raptem kilkaset złotych.
 • Mała konkurencja – podczas gdy na wolnym rynku musimy niejednokrotnie walczyć z kilkudziesięcioma firmami, w zamówieniach publicznych startuje raptem kilka firm z danej branży.
 • Pewność zapłaty – jednostki publiczne, sektorowe i subsydiowane są dotowane i podlegają określonym przepisom wykonawczym. Z tego powodu nie ma problemu z uiszczeniem zapłaty w terminie umownym.
 • Duża liczba – w rozdziale ‘Przetargi publiczne zachodniopomorskie – statystyki’ pokazujemy na konkretnych danych, ile zamówień jest wszczynanych każdego dnia. Ciągłość nowych zamówień to jedna z największych korzyści rynku.
 • Różnorodność – zastanawiasz się czy sprzedając obuwie robocze lub wykonując wymianę gazomierzy miechowych masz szansę na znalezienie postępowania z sekcji przetargi zachodniopomorskie? Odpowiedź jest jednoznacznie twierdząca. A warto pamiętać, że zamówienia publiczne wszczynane są na terenie całej Polski, co jeszcze bardziej ułatwia znalezienie potencjalnych klientów.

Jeszcze tańsze jest pozyskanie zlecenia (zachodniopomorskie). Dostęp do tego typu ogłoszeń jest możliwy z każdego miejsca na ziemi. W tym wypadku nie obowiązują sztywne normy prawne dotyczące przejścia procedury wyboru wykonawcy. Wysłanie propozycji nie wymaga zaangażowania kapitału, nie nakłada obowiązku uzupełniania wielu formularzy, wreszcie nie skutkuje koniecznością przedkładania środków dowodowych. Umowę podpisuje ten podmiot gospodarczy, którego oferta najbardziej przypadnie do gustu zleceniodawcy.

Zarówno zadania z sekcji przetargi publiczne zachodniopomorskie, jak i zlecenia zachodniopomorskie nie kończą wachlarza strategii marketingowych firmy. Każdorazowo wskazane jest podejmowanie działań w przestrzeni wirtualnej. Rynek sprzedaży internetowej wzrasta z każdym rokiem i dzisiaj stanowi cenne źródło zaopatrywania w zlecenia. Pozycjonowanie, SEO i prowadzenie social mediów wymaga zazwyczaj konkretnego budżetu i nie należy do zadań krótkoterminowych. Największą efektywność przyjmuje dla stosunkowo nowych branż lub firm działających lokalnie w małych miejscowościach.

Nowe zlecenia można także pozyskiwać offline. Rzetelni wykonawcy chętnie korzystają z poleceń i rozwoju programów lojalnościowych. Podstawowym narzędziem dla wytwórców mebli, sprzętu elektronicznego czy projektantów są targi branżowe. To tam pozyskują strategiczne kontakty i prezentują swoje osiągnięcia. Jeszcze innym pomysłem może być zbudowanie bazy przedstawicieli handlowych. Właśnie w ten sposób powstały najważniejsze marki z branży odnawialnych źródeł energii. W tym modelu płaci się za wyniki, co zabezpiecza firmę przed brakiem skuteczności w podpisywaniu umów. Ostatecznie dobór narzędzi musi być poprzedzony wnikliwą analizą branży, konkurencji i sytuacji finansowej firmy.

Przetargi publiczne zachodniopomorskie – statystyki

W 2021 roku w serwisie oferent.com.pl pojawiły się 751 104 ogłoszenia. Ponad 34 tysiące postępowań (około 4,5%) dotyczyło zadań zlokalizowanych w województwie zachodniopomorskim. W porównaniu z rokiem 2020 było ich aż o blisko 5 tysięcy mniej. Z czego wynika ta rozbieżność? Warto zdać sobie sprawę, że istnieje silna korelacja między liczbą wszczynanych postępowań z sekcji przetargi zachodniopomorskie oraz dostępnymi dotacjami. W związku z nadchodzącą perspektywą finansową oraz programem Polski Ład należy spodziewać się, że kolejne lata będą obfitowały w kolejne szanse na zdobycie nowych zleceń dla firm.

Analizując rozkład przetargów według typu zamówienia, zwraca uwagę silna koncentracja usług (aż 49,46% wszystkich zleceń). Ponad 28,3% stanowiły dostawy, z kolei co piąty rekord dotyczył zleceń budowlanych (zachodniopomorskie). To jednak w tej ostatniej grupie leżały największe pieniądze dla wykonawców. Istotnym kryterium rozróżnienia ogłoszeń jest także kategoria, w ramach których się pojawiały. Spośród 34 716 postępowań aż 26 015 to zamówienia z sekcji przetargi zachodniopomorskie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także zlecenia, w tym budowlane (912). Pozostałe pozycje dotyczyły inwestycji i sprzedaży.

Tradycyjnie najwięcej zadań czekało na wykonawców w stolicy regionu, gdzie w 2021 roku wszczęto 8 800 zamówień publicznych. Około 18,6% tej liczby stanowiły postępowania z sekcji przetargi budowlane Szczecin i zlecenia budowlane Szczecin. Oznacza to, że każdego dnia pojawiało się około pięciu nowych ogłoszeń dla wykonawców specjalizujących się w robotach budowlanych w samym tylko Szczecinie! Jak pokazują dane za pierwsze półrocze 2022 roku (17 160 ogłoszeń), liczba zamówień publicznych może być nawet większa niż tok wcześniej. Jest to więc stabilne źródło pozyskiwania zleceń o stale rosnącym potencjale.

Przetargi zachodniopomorskie – przykładowe realizacje

Rynek zamówień publicznych to nie tylko duże liczby, ale także nieskrępowana różnorodność. W ramach sekcji przetargi publiczne zachodniopomorskie dostępne są zarówno zadania typowe (budowa dróg, termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej, przebudowa kanalizacji sanitarnej), jak i zlecenia specyficzne, niszowe. Potencjalni wykonawcy każdego roku pozyskują nowe umowy na wykonanie projektów budowlanych, dostawę lin i osprzętu pokładowego, wykonanie pionu gazowego czy pełnienie nadzoru inwestorskiego. Ważne, aby być na bieżąco z wszelkimi ogłoszeniami, co zapewnia baza oferent.com.pl.

Poniżej prezentujemy kilka wybranych realizacji, które w ostatnich latach przełożyły się na wzrost konkurencyjności regionu i przedsiębiorstw. Warto zwrócić uwagę, że większość łączy w sobie co najmniej kilka mniejszych postępowań, udowadniając tym samym, że jeden przetarg zazwyczaj obsługuje więcej podwykonawców.

 • „Modernizacja toru wodnego Świnoujście - Szczecin do głębokości 12,5 m” to jedna z największych inwestycji prowadzonych w całej Polsce w ostatnich latach. Warte 1 935 556 000,00 złotych zadanie podzielono na kilka mniejszych etapów. W ich ramach przeprowadzono między innymi pogłębienie toru z równoczesnym jego poszerzeniem, niwelację dna w strefie Świnoujścia, budowę i przebudowę umocnień brzegowych i budowli hydrotechnicznych wraz z przylegającą infrastrukturą oraz pogłębienie i poszerzenie obrotnic statków. Dzięki stosowaniu wytycznych prawa zamówień publicznych nowe zlecenia uzyskały nie tylko specjalistyczne firmy budowlane, ale także architekci, drukarnie czy specjaliści od zarządzania.
 • W sekcji przetargi budowlane Szczecin i przetargi zachodniopomorskie pojawił się projekt pod nazwą „Przebudowa torowisk tramwajowych w Szczecinie - etap II". Jego wartość wyniosła 526 909 583,50 złotych. Został on podzielony na 10 zadań polegających na przebudowie torowisk tramwajowych w Szczecinie, przebudowie dwóch podstacji prostownikowych, budowie nowej stacji prostownikowej oraz przebudowie zajezdni Golęcin. Jego realizacja przyczyniła się do zwiększenia efektywności komunikacji miejskiej w stolicy regionu.
 • „Budowa sieci tras rowerowych Pomorza Zachodniego – Trasa Pojezierna” to kolejny z projektów realizowanych w formule przetargi publiczne zachodniopomorskie. W przypadku tej inwestycji dodatkowe zlecenie uzyskała firma specjalizujące się w budowie odcinków tras rowerowych.
 • Przetargi zachodniopomorskie wspierają również modernizację energetyczną budynków. W ramach wartego 4 149 991,03 złotych zadania pn. „MODERNIZACJA ENERGETYCZNA OBIEKTÓW EDUKACYJNYCH - Szkoły Podstawowej nr 3 w Stargardzie poprzez docieplenie przybudówki szkoły oraz termomodernizację dachu na głównym budynku, wymianę instalacji elektrycznej i oświetleniowej oraz wymianę instalacji centralnego ogrzewania i Przedszkola Miejskiego nr 6 w Stargardzie poprzez termomodernizację budynku wraz z modernizacją oświetlenia i instalacji elektrycznej” wykonano między innymi docieplenie ścian i stropu nad piwnicą, wymianę stolarki okiennej i drzwi zewnętrznych, ulepszenie systemu wentylacji z rekuperacją, modernizację oświetlenia i instalacji elektrycznej oraz zamontowanie instalacji fotowoltaicznych.
 • Zadania z sekcji przetargi zachodniopomorskie dotyczą także projektów miękkich. W ramach jednego z nich – „E-Senior” zrealizowano kursy komputerowe dla 2043 uczestników powyżej 65 roku życia z terenu kilkunastu powiatów.
 • Ciekawym przykładem projektu z sekcji zlecenia budowlane Szczecin było kompleksowe wyposażenie nowo wybudowanego pawilonu 2A i przebudowanego pawilonu 2F SPSZOZ „Zdroje”. W ramach zlecenia wszczęto także postępowanie na dostawę i montaż sprzętu, wyposażenia oraz urządzeń medycznych.
 • Zadania z sekcji przetargi publiczne zachodniopomorskie zwiększają także dostępność do infrastruktury oświatowej osobom niepełnosprawnym. W ramach projektu pod nazwą „Dostosowanie istniejącej infrastruktury sanitarnej dla osób niepełnosprawnych wraz z niezbędnym wyposażeniem w Zespole Szkół im. Wedlów-Tuczyńskich w Tucznie” przebudowano istniejący podjazd dla osób niepełnosprawnych, wymieniono nawierzchnię oraz zmodernizowano sanitariaty. Analitycy wspinając się na wyżyny swoich umiejętności, wykazali zasadność ekonomiczną przedsięwzięcia, a tym samym dali możliwość zdobycia zlecenia dla firmy budowlanej oraz dostawcy sprzętu.
 • Na koniec warto jeszcze przywołać jedno z wielu zadań z sekcji przetargi budowlane Szczecin, którego celem było zwiększenie potencjału turystycznego regionu. „Trafostacja Sztuki Szczecin - ochrona i odbudowa zabytkowego obiektu starej transformatorowni przy ul. Św. Ducha w Szczecinie” to projekt, który pozwolił uratować cenny obiekt, a jednocześnie utworzył miejsce, gdzie turyści mogą spotkać się z twórczością lokalnych artystów.

Przetargi zachodniopomorskie – gdzie szukać?

Pierwsze dekady XXI wieku to okres dynamicznego rozwoju technologicznego. Dziś liczy się już nie tylko dostęp do informacji, ale także czas. Najlepsze wyniki osiągają te podmioty, które maksymalnie optymalizują swoje zasoby. Ręczne wyszukiwanie ogłoszeń, czytanie kompletnych dokumentacji, dokładna analiza projektów budowlanych w sytuacji niepewności co do zainteresowania danym zleceniem – to wszystko stanowi nieuzasadniony koszt dla firmy. Chcąc świadomie uczestniczyć w rynku zamówień publicznych, trzeba wyposażyć się w odpowiednie narzędzia. Tym kluczowym jest baza oferent.com.pl.

Na wskazanym portalu udostępniono praktycznie wszystkie zamówienia aktualnie prowadzone przez jednostki publiczne i subsydiowane. Są one na bieżąco ściąganie i aktualizowane z Biuletynów Informacji Publicznej, prasy, platform zakupowych, stron internetowych czy suplementu do Dziennika Unii Europejskiej (TED). Nie trzeba już odwiedzać pojedynczych witryn – wszystkie interesujące nas dokumenty i dane zlokalizowano w jednym miejscu. Oferent.com.pl na bieżąco weryfikuje postępy ogłoszenia i przekazuje zmienione dane o projektach.

Jeśli interesują nas zadania z sekcji przetargi budowlane Szczecin lub przetargi publiczne zachodniopomorskie warto skorzystać z wyszukiwarki. Dostępnych jest tam wiele filtrów, a tymi kluczowymi będą ‘Miasto’, ‘Regiony’ i ‘Typ’. Cenna może okazać się także opcja wpisania frazy słownej, dzięki czemu szybko przefiltrujemy rekordy względem interesującego nas hasła (np. remont elewacji czy dostawa kruszywa). Wyszukiwarka to jednak nie jedyna opcja oferowana przez serwis. Platforma na podstawie zadanych kryteriów przesyła każdego dnia o wybranej porze kompletne raporty przetargowe. Ujęto w nich nowe zamówienia wraz z linkami do pobranie dokumentacji.

Obok wygodnego filtrowania jedną z najważniejszych zalet bazy jest prezentacja fiszki danego postępowania. Ujmuje się w niej:

 • Dane zamawiającego.
 • Stronę www ogłoszenia.
 • Opis projektu.
 • Miejsce i termin składania.
 • Wymagania.
 • Pełną specyfikację.
 • Termin składania.

Dzięki temu potencjalny wykonawca szybko sprawdzi, czy dane zamówienie będzie dla niego interesujące. Nie trzeba pobierać Specyfikacji Warunków Zamówienia, wczytywać się w ogłoszenie o zamówieniu oraz analizować formularza ofertowego, aby znaleźć takie informacje jak termin wykonania czy wysokość wadium.

Kolejną zaletą platformy jest dostęp do informacji o zleceniach, wynikach i licytacjach komorniczych. Jeśli interesuje nas nabycie nieruchomości poniżej jej rynkowej wartości albo dokładna analiza konkurencji, nie znajdziemy bardziej kompletnej bazy danych na rynku. Warto także odwiedzić blog, gdzie pojawiają się omówienia kluczowych wątpliwości prawnych, oraz zakładkę podwykonawców. To właśnie tam rodzą się strategiczne partnerstwa, które później jeszcze skuteczniej pozyskują zlecenia z sekcji przetargi budowlane Szczecin lub przetargi zachodniopomorskie.

Przetargi i zlecenia budowlane zachodniopomorskie – podstawowe informacje dla początkujących

W bazie oferent.com.pl występują dwa główne typy zadań możliwych do pozyskania dla firmy: zlecenia i przetargi. Nie należy ich mylić, bo różnią się znacząco między sobą. Podczas gdy rynek zamówień publicznych cechuje się wysokim sformalizowaniem i licznymi procedurami, zlecenia dają dużo dowolności w kształtowaniu oferty. To od nich zaczniemy. Zakres przykładowych zadań z sekcji zlecenia budowlane zachodniopomorskie wygląda następująco:

 • Ocieplenia domu.
 • Wykonanie wiaty.
 • Obróbka komina i inne prace dekarskie.
 • Ułożenie kostki brukowej.
 • Wykonania ogrodzenia.
 • Naprawa rynien.
 • Wykonanie elewacji.

Są więc to przede wszystkim prace budowlane wykonywane na posesjach osób fizycznych lub małych firm. Typowy rekord na platformie zawiera dane kontaktowe oraz opis potrzeb inwestora. W zależności od jego zaangażowania i umiejętności, może on być bardziej rozbudowany lub uproszczony. Zleceniodawca zazwyczaj nie dodaje formularza ofertowego. Odpowiedź następuje na papierze firmowym lub przybiera formę negocjacji ustnych. Żeby zwiększyć swoje szanse na sukces, warto przedstawić szczegółowo proponowaną technologię wykonania oraz doświadczenie.

Tak jak zlecenia zachodniopomorskie uzyskują przede wszystkim osoby z rozwiniętymi umiejętnościami interpersonalnymi i handlowymi, tak przetargi publiczne zachodniopomorskie są domeną świadomych wykonawców. Żeby skutecznie rozpocząć swoją przygodę z rynkiem Pzp, trzeba zapoznać się z szeregiem wytycznych zapisanych w:

 • Ustawie z dnia 11 września 2019 roku prawo zamówień publicznych,
 • Rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 20 grudnia 2021 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy dokumentacji projektowej, specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych oraz programu funkcjonalno-użytkowego.
 • Rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie sposobu sporządzania i przekazywania informacji oraz wymagań technicznych dla dokumentów elektronicznych oraz środków komunikacji elektronicznej w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego lub konkursie.
 • Rozporządzeniu Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 23 grudnia 2020 r. w sprawie podmiotowych środków dowodowych oraz innych dokumentów lub oświadczeń, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy.
To oczywiście nie wszystkie dokumenty, gdyż specyfika danej branży może wymagać odwołania się także do innych aktów normatywnych.

Zadania z sekcji przetargi budowlane Szczecin lub zlecenia zachodniopomorskie wymagają nie tylko wiedzy, ale także systematyczności, elastyczności i precyzji. Nawet jeden niewielki błąd może zakończyć się odrzuceniem naszej oferty bez możliwości poprawy. To jednak zdarza się rzadko i może zostać całkowicie wyeliminowane dzięki doświadczeniu. W przetargach działa prosta zasada – najtrudniejszy jest pierwszy raz. Każde kolejne zamówienia z naszej branży będzie powtarzalne, a przez to prostsze do obsługi.

Jeśli chcielibyśmy spróbować swoich sił w przetargach, warto na początek wybrać zamówienie proste, bez wadium czy konieczności składania dużej ilości dokumentów. Obecnie większość postępowań prowadzonych jest w ramach procedury odwróconej, dzięki czemu zaświadczenie o niezaleganiu z opłatami do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Urzędu Skarbowego oraz Zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego nie są wymagane już na etapie składania oferty. Wysyła je tylko wykonawca, którego propozycja została uznana za najkorzystniejszą. Projekty o wartości poniżej progów europejskich można także podpisywać profilem zaufanym, który jest całkowicie bezpłatny. W ten sposób bez żadnych kosztów możemy włączyć się w walkę o nowe ciekawe zlecenia.

Poniżej prezentujemy także żelazną procedurę składania ofert na zadania z sekcji przetargi budowlane Szczecin lub zlecenia zachodniopomorskie. Rozszerzamy ją także o większe zamówienia, wymagające wniesienia wadium czy podpisu kwalifikowanego.

 • Etap pierwszy – na początek niezbędne jest poznanie projektu: jego zakresu, specyfiki, oczekiwań zamawiającego. Najważniejsze kwestie znajdziemy w Specyfikacji Warunków Zamówienia i załącznikach do niej – projektach budowlanych, opisach przedmiotu zamówienia czy szkicach. Warto wykonać ten krok jak najszybciej, bo umożliwia to skuteczne zastosowanie procedury opisanej w etapie drugim.
 • Etap drugi – wysłanie pytań lub wniosków do zamawiającego. Zasadniczo przedmiot zamówienia powinien być opisany szczegółowo i klarownie. Ale nie zawsze to się udaje. Wątpliwości może też budzić wiele innych kwestii. Czasami konkretne rozwiązania projektuje się na 2 czy 3 lata przed wszczęciem postępowania z sekcji przetargi zachodniopomorskie. Skutkuje to ujęciem produktów i technologii przestarzałych, niedostępnych już na rynku. Warto wtedy poinformować o tym zamawiającego i podpytać o proponowane zmiany zapisów.
 • Etap trzeci – gdy wiemy już, czego potrzebujemy do wykonania zamówienia, zaleca się zweryfikować rynek pod kątem dostępności materiału. Po podpisaniu umowy na tego typu działania może już nie być czasu.
 • Etap czwarty – to kluczowy moment przygotowania oferty. Dokonujemy w nich oszacowania kosztów i uzupełnienia dokumentów.
 • Etap piąty – zadania z sekcji przetargi publiczne zachodniopomorskie mogą wymagać zabezpieczenia wadialnego. Jeśli tak jest, musimy przedstawić odpowiednie dokumenty wraz z ofertą. W przypadku zapłaty środków w pieniądzu należy pamiętać o tym, że liczy się data wpływu na konto zamawiającego.
 • Etap szósty – jednym z najczęstszych powodów odrzucania ofert są błędy w podpisach. Co do zasady projekty o wartości powyżej progów unijnych wymagają użycia płatnego podpisu kwalifikowanego, z kolej przetargi krajowe możemy parafować podpisem zaufanym lub osobistym.
 • Etap siódmy – po elektronizacji zamówień publicznych niezbędne jest zapewnienie tajności oferty. W tym celu wszystkie składane dokumenty podlegają szyfrowaniu. W zależności od platformy obsługującej może się to odbywać automatycznie lub z wykorzystaniem odpowiednich aplikacji.
 • Etap ósmy – mając w dyspozycji podpisaną, zaszyfrowaną i zabezpieczoną wadium propozycję, możemy ją wysłać do zamawiającego.
Całą procedurę składania oferty na zadanie z sekcji przetargi budowlane Szczecin lub innej szczegółowo omawiamy tu.

Zlecenia zachodniopomorskie – szanse i zagrożenia

Zamówienia z sekcji zlecenia budowlane zachodniopomorskie lub przetargi budowlane Szczecin pojawiają się na rynku regularnie już od prawie trzydziestu lat. Ich wolumen jest wysoki i nic nie wskazuje na to, aby cokolwiek miało się w tym zakresie zmienić. Wybiegając nieco w przyszłość, spodziewana jest wręcz odwrotna tendencja. Rządowy Fundusz Polski Ład już teraz wsparł kilka tysięcy przedsięwzięć w całej Polsce. W ramach pierwszego naboru do samorządów województwa zachodniopomorskiego na strategiczne inwestycje trafi 1 041 695 766 zł. Dofinansowaniem objęto między innymi następujące realizacje:

 • Budowa oczyszczalni ścieków w miejscowości Chwalimki.
 • Budowa zaplecza szatniowo-sanitarnego boiska piłkarskiego przy ul. Strzeleckiej w
 • Barlinku.
 • Rozbudowa systemu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych na terenie gminy
 • Dygowo.
 • Termomodernizacja budynku po byłej Przychodni Zdrowia w Mirosławcu z przebudową
 • pomieszczeń, dostosowaniem dla niepełnosprawnych i instalacją fotowoltaiczną.
 • Zwiększenie walorów turystycznych Kalisza Pomorskiego przez zabudowę turystyczną
 • brzegów Jeziora Bobrowo Wielkie w Kaliszu Pomorskim.
 • Zakup 5 sztuk autobusów w Świnoujściu.
 • Rozbudowa szkoły podstawowej w Niechorzu, Gmina Rewal.
 • Budowa sieci wodociągowej i sanitarnej we wsiach Witkowo I i Radziszewo oraz
 • przebudowa Stacji Uzdatniania Wody "Strzyżno” wraz z budową zbiornika wody czystej.
 • Rozwój strefy przemysłowej w Sławnie poprzez połączenie ul. Morskiej i ul.
 • Chełmońskiego.

Pod koniec maja 2022 roku ogłoszono wyniki drugiego naboru. Tym razem na inwestycje w samorządach województwa zachodniopomorskiego przeznaczono 1 278 208 843 złotych. Dofinansowaniem ponownie objęło głównie projekty polegające na budowie lub przebudowie dróg, budowie lub modernizacji sieci kanalizacji sanitarnej i wodociągów oraz infrastruktury zbiórki odpadów.

Na koniec 2022 roku rusza także nowa perspektywa finansowa środków europejskich. Poza ogólnokrajowymi programami, jednostki publiczne, organizacje pozarządowe, wspólnoty mieszkaniowe i przedsiębiorstwa mogą liczyć na spore środki w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (1,311 mld euro). To oznacza systematyczne pojawianie się nowych zamówień z sekcji zlecenia budowlane zachodniopomorskie czy przetargi budowlane Szczecin. Szczególnie dużo zamówień powinno dotyczyć dostaw (artykuły biurowe, materiały promocyjne, wyposażenie obiektów, sprzęt IT, aparatura medyczna), usługi (szkolenia dla osób wykluczonych, dowóz uczniów do szkół, doradztwo zawodowe, dokumentacje projektowe) oraz roboty budowlane. Finansowanie przewidziane jest między innymi na:

 • Wspieranie efektywności energetycznej i redukcji emisji gazów cieplarnianych.
 • Wspieranie energii odnawialnej.
 • Wzmocnienie ochrony i zachowania przyrody, różnorodności biologicznej oraz zielonej infrastruktury.
 • Wspieranie włączenia społeczno-gospodarczego społeczności marginalizowanych, gospodarstw domowych o niskich dochodach oraz grup w niekorzystnej sytuacji.
 • Wzmocnienie roli kultury i turystyki w rozwoju gospodarczym, włączeniu społecznym i innowacjach społecznych.
 • Rozwijanie i wzmacnianie zdolności badawczych i innowacyjnych oraz wykorzystania zaawansowanych technologii.

To tylko część możliwości zapisanych w programie Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego 2021-2027. Każdy projekt wsparty w ramach tego, czy innego naboru środków zewnętrznych zakończy się zamówieniem publicznym. Z tego powodu warto regularnie weryfikować bazę oferent.com.pl w zakładkach zlecenia budowlane Szczecin lub zlecenia zachodniopomorskie.