WIZYTÓWKA FIRMY

Zakład Robót Górniczych i Wysokościowych...

Zakład Robót Górniczych i Wysokościowych...

Mników 389, 32-084 Morawica
branża: budownictwo - drogi chodniki place, budownictwo - obiekty wykończenia, budownictwo - obiekty sportowe...

Opis firmy

  O NAS:

  Trochę historii jaskiniowej i teraźniejszość

  Najpierw były jaskinie. Wielka pasja, wyczyn i sukces w najgorszych warunkach polskiej rzeczywistości z przełomu lat 60-70-tych. Brak sprzętu, złe wyposażenie i w związku z tym podwyższone ryzyko. Sprzęt był już wtedy na zachodzie, ale równie nieosiągalny jak dewizy do jego nabycia. Ciężkie czasy smutnej polskiej rzeczywistości, kiedy żelazna Kurtyna przesłaniała skutecznie normalne życie.

  Pierwszy kontakt z profesjonalnym sprzętem alpinistycznym mieli polscy wspinacze na wyprawach zagranicznych. Do grotołazów dotarł we Francji wraz z sukcesami w tamtejszych rekordowych jaskiniach. Każdy grotołaz, znający choć trochę historię, słyszał o Gouffre Berger, Pierre Saint Martin, jak również o Januszu Śmiałku, zdobywcy i kierowniku polskich wypraw do tych najgłębszych (wówczas) jaskiń świata. Tam i wtedy dokonała się pierwsza konfrontacja z francuskim wiodącym stylem w dziedzinie pokonywania głębokich jaskiń i w produkcji sprzętu. Janusz Śmiałek, późniejszy współzałożyciel firmy, przywiózł do Polski wzory i pomysły oraz zapoczątkował przełom w zakresie sprzętu i technik jaskiniowych i ratowniczych. Także w tamtych latach nawiązała się przyjaźń między Januszem Śmiałkiem i wielkim grotołazem francuskim Fernandem Petzlem, której zawdzięczamy zapewne sympatyczny stosunek Fernanda do Polaków.

  Tu kończy się krótka opowieść o jaskiniach i zaczyna historia naszej firmy. Są lata 80 - te. Polski alpinizm i speleologia święcą spektakularne sukcesy, sprzęt też już jest, ale zdobywany poprzez kontakty prywatne i nabywany na wyprawach zagranicznych. W kraju rynek nadal świeci pustką. Działalność jaskiniowa zbliża Janusza Śmiałka z Andrzejem Ciszewskim. Andrzej jako czołowy przedstawiciel młodszego pokolenia przejął kreowanie polskich sukcesów w zagranicznych jaskiniach (największe osiągnięcie współczesnej sportowej eksploracji - polski rekord w jaskini Lamprechtsoften w Austrii). Od słowa do czynu partnerzy jaskiniowi stają się wspólnikami powstałej 4.01.93r firmy : PHP AMC s.c., przedstawicielstwa francuskiej firmy PETZL. Nieco później, dzięki rekomendacji Ferdynanda Petzla, uzyskują przedstawicielstwo firm BEAL i Charlet Moser.

  Czasy są nadal ciężkie, firma rozwija się pomału. Magazyn w mieszkaniu i w garażu Janusza, katorżnicze wyjazdy prywatnym samochodem do Francji po każdą kolejną dostawę. Ślęczenie nad komputerem, stosy tłumaczeń wszystkich instrukcji, katalogów... Stopniowo zmieniają się czasy i układy. Jest najpierw kąt przy drugiej firmie Andrzeja, potem
  już własne biuro i magazyn.

  Nadchodzi pora na zbieranie owoców trudów i poświęceń. Niespodziewanie, w najlepszym okresie, tragiczny górski wypadek zabiera Janusza Śmiałka. Nigdy nie pogodzimy się z tą stratą ...

  Wspólnikiem Andrzeja jest teraz żona Janusza, Krystyna, jaskiniowa towarzyszka sukcesów na jego pierwszych wyprawach. Dziś mamy w firmie kompetentnych specjalistów. Każdy z pracowników, w ramach hobby, zajmuje się wspinaczką górską , skałkową albo na sztucznych ściankach. Jaskinie nadal są na pierwszym miejscu, ale i modny kaniong czy via ferraty. Wszystkie nowości testujemy we własnym zakresie. Zawsze też można uzyskać informacje dotyczące użycia sprzętu, technik alpinistycznych, jaskiniowych, ratowniczych albo związanych z pracą na wysokości.


Mników 389
32-084 Morawica